EU stopira vizne pregovore s Rusima
Ilustracija

Zbog odluka Moskve u vezi s Krimom

EU stopira vizne pregovore s Rusima

Evropski šefovi diplomatija odlučili su da obustave pregovore s Rusijom o viznim pitanjima, zbog odluka Moskve u vezi s Krimom, javlja Rojters.

Nacrt ovog dogovora će biti izdat kasnije danas, javlja britanska agencija. 

Rusija i Evropska unija pregovaraju o vizama od 2007. godine, kako bi Rusija imala bezvizni pristup državama članicama Unije. To je pitanje aktuelno na skoro svakom sastanku između Moskve i Brisela. 

"EU je odlučila da obustavi bilateralne razgovore sa ruskim vlastima o viznim pitanjima, kao i o novom sporazumu", saopštili su ministri. 

Šefovi diplomatija zemalja EU nekoliko sati su pregovarali o političkim, ali i o ekonomskim potezima koje treba preduzeti povodom krize u Ukrajini. 

Visoka predstavnica EU za bezbjednost i spoljnu politiku Ketrin Ešton sazvala je sastanak na inicijativu Njemačke, nakon što je gornji dom ruskog parlamenta dao predsjedniku Vladimiru Putinu odobrenje za vojnu intervenciju u Ukrajini. 

Šefovi diplomatija su prije sastanka izrazili zabrinutost u vezi sa postupcima Rusije. Oni se, kako su saopštili, zalažu za dijalog i političko rješenje, ali i za povlačenje ruskih trupa. 

Ruski borbeni avioni su tokom prethodne noći u dva navrata povrijedili vazdušni prostor Ukrajine. Proruski demonstranti zauzeli su danas dio zgrade vlade u Donjecku. 

"Konfrontacija EU i Rusije bi štetila svima"

Ruska vojska dala je ukrajinskim snagama na Krimu ultimatum da se predaju do 4 sati u utorak, po srednjoevropskom vremenu, prenio je B92.

Ministri spoljnih poslova EU su na sastanku rekli da je dijalog najplodniji način da se napravi korak ka njenom rješenju, ocjenjujući da bi konfrontacija EU i Rusije nanijela štete obijema stranama. 

Šef poljske diplomatije Radoslav Šikorski rekao je, povodom eskalacije situacije na poluostrvu Krimu u sastavu Ukrajine, da se EU suočava "s najozbiljnijom krizom" od balkanskih ratova prije dvije decenije. 

Irski ministar spoljnih poslova Imon Gilmor rekao je da su sankcije protiv Rusije jedna od opcija o kojoj će biti riječi. Nekoliko drugih ministara, medjutim, navelo je da bi trenutni fokus trebalo da bude na diplomatiji i uspostavljanju direktnog dijaloga izmedju Rusije i novih ukrajinskih vlasti, kako bi se smanjile tenzije. 

Šef španske diplomatije Hose Manuel Garsija-Margaljo rekao je da su u toku razgovori o organizovanju hitnog samita šefova država i vlada EU u četvrtak. 

Uprkos žustroj i katkad neprijateljskoj retorici koju su EU i Rusija razmjenjivali otkako je smijenjeni ukrajinski predsjednik Viktor Janukovič odbio da potpiše sporazum o pridruživanju s Unijom, EU je ostala najveći trgovinski partner Rusije, a Rusija je treći trgovinski partner EU, najviše zahvaljujući izvozu sirovih materija, poput nafte i gasa. 

Ekonomske sankcije ugrozile bi obe strane, ocijenio je holandski ministar spoljnih poslova Frans Timermans. 

"To bi bilo loše za obe strane, ali za Rusiju bi bilo gore nego za EU. Mi možemo da se okrenemo drugim tržištima ako budemo morali. (Rusija) bi imala problem da brzo nađe druge mušterije", rekao je Timermans. 

Rusija već nekoliko dana gomila vojne snage na Krimu, autonomnoj oblasti u sastavu Ukrajine. Dvije velike ukrajinske vojne baze su opkoljene, a hiljade elitnih ruskih vojnika resporedjeno je na Krimu. Postavljene su blokade na putevima i Krim je fizički odsječen od ostatka Ukrajine.