"To jedinstvo bila je nerješiva prepreka za sve, strane i domaće mešetare koji su u periodu od 2006.godine do danas planirali da završe priču sa Republikom Srpskom. Ova vlast i ova politika, ali godine prvenstveno ogromna podrška naroda za tu politiku, bila je presudna da se to ne desi, i da umjesto Republike Srpske počnu problemi za BiH", istakao je predsjednik Republike u intervjuu za agenciju Srna.
Takođe je dodao da će vlast u Srpskoj i u narednom vremenu nastaviti da se bavi realnim problemima građana na najbolji mogući način i koliko to opšti uslovi budu dozvoljavali.
"Ali, ako odustanemo od naše sadašnje politike odbrane i očuvanja Srpske, nikada više u istoriji nećemo dobiti priliku za popravni ispit. Jednom izgubljena pozicija više nikada neće biti vraćena. A građani najbolje znaju, da li žele da žive u nekoj BiH bez Republike Srpske. Vide li oni tu perspektivu za sebe i svoju djecu. Danas, čak i kad je teško, mi smo svoji na svome. Da li je iko zaboravio, da li je razmišljao šta znači ne biti svoj na svome", istakao je Dodik.
On je rekao da je kriza bilo i biće i one će se izdržati, i Srpska će se oporaviti i obnoviti, ali, naglasio je predsjednik Dodik, ako se izgubi Republika Srpska, nikada se više neće moći vratiti. Po njegovim riječima, Republika Srpska i njen narod suočeni sa jednim veoma opasnim fenomenom, gotovo nezabilježenim u istoriji.
"To je fenomen u kome se s jedne strane tvrdi da za Republiku Srpsku nema nikakve opasnosti, da je ona trajna i sačuvana, i da su sve priče o njenoj ugroženosti samo izmišljotina vlasti da bi skrenula priču sa ekonomske situacije", kazao je on.
S druge strane, tvrdi se da je Republika Srpska ekonomski uništena i da je zbog toga na rubu propasti i lak plijen svakom spoljnom neprijatelju, kako u Federaciji BiH, tako i nekoj eventualnoj široj akciji međunarodnog karaktera", rekao je predsjednik Dodik.
On je konstatovao da je vidljiva potpuna nespojivost ove dvije tvrdnje.
"Ako je Republika Srpska nekome cilj i mogući plijen, onda nije tačno da ona nije ugrožena i da je politika koja čuva njenu poziciju i status nepotrebna i izmišljena. Osim te očigledne nedosljednosti, teze koje zastupa opozicija, u nedostatku stvarnih argumenata i politike koju bi narodu ponudila, izuzetno su opasne", naglasio je predsjednik Republike.
Uostalom sve što su znali i imali da ponude, oni su to već u prošlosti uradili, a rezultati njihove politike i danas su vidljivi, i, nažalost, aktuelna vlast u Republici Srpskoj svakodnevno se nosi sa posljedicama tih "rezultata", smatra on.
"Kažu nema napada na Republiku Srpsku. Kažu sačuvana je. Kažu to su izmišljene priče. Vlast živi u teorijama zavjere. Je li Ukrajina izmišljena priča? Je li rezolucija Evropskog parlamenta o BiH izmišljena priča? Je li podrška ambasada protestima izmišljena priča? Je li inicijativa koju najavljuje stari sluga međunarodnih mešetara, Stipe Mesić, za ukidanjem sadašnje strukture izmišljena? Da li smo mi toliko naivni da sve to ignorišemo? Hoćemo li iste ispite da polažemo više puta u istoriji?", zapitao je predsjednik Dodik.
Šta je sve moguće da se desi u par mjeseci, kada postoji volja određenih centara moći, naglasio je Dodik, pokazuje primjer Ukrajine, koja, sa 45 miliona stanovnika, gori pred očima svijeta.
"Ako neko vjeruje da je naša politika očuvanja pozicije, ovlaštenja i interesa Republike Srpske izmišljena, da su sve ovo samo priče koje mi pričamo da bi zamajavali narod, onda građani treba da glasaju protiv ove vlasti i želim im mnogo sreće sa ovim drugima", rekao je predsjednik Republike.
Govoreći o ekonomskoj situaciji u Republici Srpskoj, predsjednik Dodik je rekao da se stvari postavljaju tako kao da je već sve propalo, uništeno i sahranjeno, samo još nije objavljeno u novinama.
"Kao da se u svijetu, Evropi i Balkanu dešavaju ekonomske bajke i uspjesi, a kod nas je neka zla, lopovska vlast uništila odličnu ekonomiju koju smo imali. Optužuju nas za gubitak radnih mjesta, a neće da kažu da su to radnici preduzeća koja su oni privatizovali. Oni su genijalci koji su za budzašto prodali gotovo sve što se moglo prodati, a mi smo nesposobnjakovići koji nisu u stanju da riješe problem radnika koji su izgubili posao upravo zbog 'njihove privatizacije'. E neće biti da je tako. Optužuju nas za zaduživanje oni koji su bili svjetski šampioni u tome", naglasio je Dodik.
On je rekao da građani Srpske moraju da znaju da sadašnja vlast vraća kredite koje su upravo uzimali oni dok su vladali, te da ne zna odakle im i moralno i političko pravo da govore o zaduživanju Republike Srpske.
"Pitam se da li zaista neko olako može da povjeruje u njihove priče o apokalipsi u Republici Srpskoj. Ovdje svako ima nekoga da li u Srbiji ili Hrvatskoj. Neki od naših komšija rade po Italiji i Sloveniji. Građani imaju načina da se informišu kakva je situacija u tim zemljama. Pitam se da li je potrebno da se svakodnevno objašnjava da je ovo jedna od najvećih ekonomskih kriza u istoriji čovječanstva. Da je ovo jedna od onih kriza čijim razmjerama i posljedicama će se baviti istorija.
Ja ne kažem da je dobro, čak ne kažem ni da smo mi sve dobro uradili. Kažem da smo sve dobro htjeli, ali da bi vjerovatno neke ekonomske politike drugačije definisali da smo mogli da znamo da će kriza imati ovakve razmjere. Ali vidoviti nismo bili. Nisu to bili ni oni koji su proteklih godina vodili daleko moćnije ekonomije od naše. Ipak, čak i u tim uslovima vidljivo je šta je urađeno", naglasio je Dodik.
On je naglasio da umjesto ukrštanja argumentacije opozicija u Republici Srpskoj radije podstiče nezadovoljne pojedince da izlaze na ulice, podsjetivši da je prije nekoliko dana, na protestu koji je organizovala jedna nevladina organizacija iz boračke populacije, među okupljenim na ulicama Banjaluke bilo i članstvo opozicionih političkih partija.
"Nikako i nikada nisam želio da izvrnem činjenicu da u Republici Srpskoj izvjestan broj ljudi ne živi dobro. Mi najbolje znamo s kakvim se problemima nose, jer, uostalom, nama se i obraćaju za pomoć. Šta je u svemu tome jadno? Jadno je da preko nečije nesreće opozicionari pokušavaju da ulicom dođu na vlast. Plan je da svaki dan do izbora na ulici drže ljude, kako bi stvorili atmosferu pritiska i to ne na vlast, već na narod, da glasa za njih, jer su oni tobože spasioci. Puna je Libija, Egipat, Tunis, takvih spasilaca", konstatovao je predsjednik Republike.
Napomenuvši da njemu zamjeraju što je organizovao demonstracije protiv vlasti 2004. godine, Dodik je rekao da to nije uradio tada, Republika Srpska danas ne bi ni postojala.
"To odgovorno tvrdim. Republika Srpska ne bi ni postojala. Od njenog potpunog nestanka dijelilo nas je samo par koraka. Srećom nisu dobili priliku da ih učine", naglasio je Dodik, koji je predsjednik SNSD-a. (cdm.me)