Šabas: Suđenje Tuđmanu koje se nikad nije dogodilo
Franjo Tuđman

Hag

Šabas: Suđenje Tuđmanu koje se nikad nije dogodilo

Usmenu raspravu pred Međunarodnim sudom pravde o uzajamnim tužbama Hrvatske i Srbije trebalo bi nazvati "suđenje Tuđmanu koje se nikad nije odigralo", ocijenio je član pravnog tima Srbije pred MSP Vilijam Šabas i dodao da su u Srebrenici ubijani vojnici, dok su u "Oluji" meta bili svi Srbi.

Šabas je u intervjuu za "Politiku" rekao da optužba Srbije protiv Hrvatske za genocid ima snažno uporište u provokativnim, rasističkim izjavama Tuđmana, njegovim ekstremističkim pogledima, kao i u istoriji koja seže do vremena Drugog svjetskog rata, što uz ponašanje hrvatske vojske tokom 'Oluje' predstavlja jak slučaj genocida.

- Najjači argument Srbije jeste da su napadi na Srbe tokom 'Oluje' bili sasvim drugačijih razmjera od onih koji se pripisuju Srbiji protiv Hrvata tokom borbi 1991. godine - rekao je Šabas, podsjetivši da je većina pitanja u sporovima između Srbije i Hrvatske već bila predmet suđenja pred MKS-om, ali da Tuđman nikada nije izveden pred lice pravde.   Na pitanje da uporedi slučaj Srebrenice i akcije "Oluja", Šabas je odgovorio da su u Srebrenici ubijani vojnici, dok su meta "Oluje" bili svi Srbi.

- U Srebrenici su vojno sposobni muškarci bili meta za pogubljenje. Žene, djeca i starci su bili evakuisani. Tokom 'Oluje' ne izgleda da su napravljene takve razlike. Svi Srbi su bili meta - rekao je Šabas za "Politiku".

On je dodao da u MKS-u nije lako dokazati svoje tvrdnje, a da je genocid vjerovatno najteža optužba koja se može iznijeti protiv neke države, naroda ili pojedinca.

Objašnjavajući razliku između etničkog čišćenja i genocida, Šabas je rekao da se ta dva pojma ne mogu izjednačiti, jer etničko čišćenje podrazumjeva protjerivanje stanovništva, ali ne i fizičko uništenje.

- Tek kada je u pitanju fizičko uništenje, govorimo o genocidu - rekao je Šabas.

Na pitanje kako procjenjuje argumente hrvatske strane, Šabas je rekao da hrvatska optužba za genocid počiva na slabim temeljima, ali da nikada ne treba potcijeniti tezu advokata druge strane.

- Izgleda da čak i istaknuti Hrvati priznaju da je trebalo povući tužbu, posebno imajući u vidu presudu suda u predmetu Bosna - zaključcio je Šabas.