Misija EU je u finalnom izvještaju o lokalnim izborima ocijenila da je potrebno promjeniti zakon o opštim izborima, djelimično lokalnim, kako bi se uključili glavni aspekti izbora koji su do sada bili dio pravilnika CIK-a.
Potrebno je ažurirati civilni registar kako bi birački spiskovi bili tačni, razmotriti pravilnik o glasanju van Kosova, te da opštinske izborne komisije dobiju veća ovlašćenja.
Takođe je preporučena edukacija birača, ali i da se produži vremenski rok za podnošenje žalbi. Preporučeno je da se poboljša učešće žena u izbornom procesu, i da dobiju najmanje 30 odsto učešća u lokalnoj vlasti.
Kada su u pitanju mediji, zatraženo je da se reguliše uloga i ovlašćenja Nezavisne komisije za medije i da se osigura njena puna funkcionalizacija tokom izborne kampanje.
Mediji na albanskom jeziku su najviše prostora dali vladajućoj Demokrarskoj partiji Kosova Hašima Tačija.
Izborna posmatračka misija Evropske unije (EU EOM), sa 99 posmatrača, boravila je na Kosovu od 4. oktobra do 17. decembra 2013. godine, kao i tokom ponovljenih izbora za gradonačelnika u Sjevernoj Mitrovici 23. februara 2014. godine, da bi posmatrala opštinske i izbore za gradonačelnike, prenosi Blic.