Predstavnik CeSID-a je, uz opasku da je ulazak u parlament neizvjestan, rekao da će cenzus najvjerovatnije preći Demokratska stranka Srbije (DSS) i koalicija Liberalno-demokratske partije (LDP) Čedomira Jovanovića. Prema Blagojeviću, šanse da pređe cenzus ima i stranka Mlađana Dinkića Ujedinjeni regioni Srbije (URS).
„Tu se završava spisak partija koje na predstojećima izborima imaju šanse da osvoje preko pet posto glasova“, rekao je Blagojević.
Negdje oko cenzusa sa četiri posto su, kako je dodao, i pokret „Dveri“, ali su njihove šanse gotovo nikakve. U istoj poziciji je i Srpska radikalna stranka (SRS) Vojislava Šešelja, koja ima oko tri posto naklonosti građana koji namjeravaju da glasaju.
„Ostale stranke su prema našim istraživanjima toliko ispod da prosto nemaju nikakve šanse da računaju na parlamentarni status“, istakao je predstavnik organizacije CeSID koja se u Srbiji niz godina bavi istraživanjima izbornog procesa.
Prema njegovim riječima, sam finiš kampanje u naredna dva dana može da utiče ne promjenu izbornih rezultata.
„Ne bi bio prvi put da se nekakva, uslovno rečeno, iznenađenja dogode i zahvaljujući aktivnostima partija u ‘pet do dvanaest', ali to može da utiče na neke partije koje su oko cenzusa", kazao je on.
U srbijanski parlament kao stranke nacionalnih zajednica, prema posljednim rezultatima CeSID-a rađenim na standardnom uzorku, sigurno ulaze Savez vojvođanskih Mađara (SVM) i Stranka demokratske akcije (SDA) Sandžaka Sulejmana Ugljanina.
Ukupno 19 stranaka i koalicija koje učestvuju na desetim parlamentarnim izborima od uvođenja višestranačja u Srbiji 1990. godine imaju još dva dana za kampanju. Predizborna tišina (šutnja) počinje 13. marta u ponoć i traje do 20 sati, kada se zatvaraju birališta.
Biće otvoreno 8.262 biračka mjesta – u Vojvodini, centralnoj Srbiji i u zavodima za izvršenje zavodskih sankcija, a na Kosovu uz nadzor OSCE-a 90. Glasaće se i na 35 biračkih mjesta u 20 država.
(B92)