Hag: Srbija predstavlja protivtužbu
Zgrada Haškog tribunala

Tužba za genocid

Hag: Srbija predstavlja protivtužbu

Hag -- U Međunarodnom sudu pravde predstavnici srpskog pravnog tima nastavljaju predstavljanje protivtužbe u sporu između Srbije i Hrvatske po tužbama za genocid.

Šef pravnog tima Saša Obradović istakao je juče da je Srbija dostavila dovoljno dokaza da operacija "Oluja" koju su izveli hrvatski državni organi ispunjava sve elemente krivičnog djela genocida, kao i da je Hrvatska prekršila svoje obaveze iz Konvencije o sprečavanju genocida.

"Izjava predsjednika Hrvatske Franje Tudjmana na Brionima od 31. jula 1995. kada je napravljen plan za Oluju sa hvatskim vojnim vhrom moze da posluži kao dokaz postojanja namjere da se uništi dio Srpske nacionalne i etničke grupacije koja je živjela u Krajini, u djelovima koje su štitle snage Ujedinjenih nacija", rekao je Obradović.

Predstavljajući protivtužbu Srbije pred 17 sudija MSP-a Obradović je napomeuo da je postojanje genocidne namjere Hrvatske potkrijepljeno je i mnogim drugim aktivnostima, posebno intenzivnim zločinačkim aktima protiv Krjajiških Srba tokom i poslije operacije "Oluja".

Prema njegovim riječima, Srbija ima legitimni interes da zahtjeva pravdu za žrtve i izbjeglice iz Srpske Krajine od kojih je više od 150.000 našlo zaklon na njenoj teritoriji, od kog broja je jedna trećina uzela i njeno državljanstvo.

Pored obrazlaganja niza dokaza, Obradović je sudu predstavio i podatke Veritasa, prema kojima je u operaciji Oluja i po njenom zavrsetku, ubijeno je 1.719 Srba. Prema izvje[taju UN, protjerano oko 200.000 ljudi, dodao je šef srpskog pravnog tima.

U završnom odgovoru na Hrvatsku tužbu protiv Srbije za genocid u Hrvatskoj od 1991. do 1995. godine, Obradović je istakao da nema dokaza da su političke ideje opozicionog lidera Vojislava Šešelja u sebi sadržale genocidnu namjeru, kao i da Hrvatska pokušava da ih imputira rukovodstvu Srbije u vrijeme rasprada bivše Jugoslavije.

Konačna presuda, na koju ne postoji pravo žalbe, prema očekivanju stručnjaka, mogla bi da bude javno objavljena do kraja ove ili početkom 2015. godine i biće obavezujuća za obje države.

B92,Tanjug