Da bi smjena bila važeća trebao bi je potvrditi i Dom naroda PS BiH.
Radončić je istakao da su njegovu smjenu inicirale one stranke od kojih građani traže da odu s vlasti.
Podvukao je da na državnom nivou na dan protesta nije mogao biti formiran krizni štab, jer je to u isključivoj nadležnosti entiteta.
"I policajci, kojima iz Direkcije za koordinaciju policijskih tijela BiH, niko nije kupio ni gumeni metak su naši građani. Krizni štab je formiran dan prije demonstracija, a ja nisam informisan", rekao je Radončić.
On je pitao da li je oko zgrade Predsjedništva BiH mogla biti postavljena ograda.
"Da se takva pojava dogodila u MUP-u RS, da li bismo se skrivali i stavljali glavu u pijesak ili bismo znali da je politički predizborno poentirano", rekao je Radončić.
Rekao je da "političko prepucavanje poslanika smatra ličnim komplimentom".
Protiv smjene ministra Radončića bili su zastupnici Hrvatske demokratske zajednice (HDZ) BiH i HDZ 1990, zastupnici SBB-a te zastupnik Hrvatske stranke prava Zvonko Jurišić.
Suzdržani tokom glasanja su bili Narodna stranka radom za boljitak, Demokratska narodna zajednica (DNZ), Stranka za BiH i zastupnik Saveza nezavisnih socijaldemokrata (SNSD) Milorad Živković.
Klub zastupnika SDA u inicijativi za smjenu je naveo da postoje opravdani razlozi za smjenu jer je u događajima 7. februara tokom protesta građana povrijeđen veliki broj osoba među kojima su i policajci, a oštećene su brojne institucije BiH te bi ministar zbog narušene sigurnosne situacije trebao odstupiti s ove dužnosti.
(Izvor: bljesak.info)