Na Kosovu 10 centara za prikupljanje glasova
Ilustracija

Izbori u Srbiji

Na Kosovu 10 centara za prikupljanje glasova

Na dan održavanja vanrednih parlamentarnih izbora u Srbiji, u nedjelju, 16. marta, na Kosovu će biti otvoreno 10 centara za prikupljanje glasova, odnosno 90 biračkih mjesta. Izbore olakšava misija OEBS-a, koja će angažovati 400 članova svog osoblja na terenu.

Portparol OEBS-a, Nikola Gaon je izjavio da se u sjedištu te misije u Prištini već nalazi izborni materijal, koji je dopremljen u srijedu iz Vranja i Raške. Prema njegovim riječima, OEBS neće prebrojavati glasove, već će izborni glasački material prebaciti do Raške i Vranja gdje će se izvršiti prebrojavanje glasovi sa Kosova.

Ministar inostranih poslova Kosova, Enver Hodžaj izjavio je da na Kosovu neće biti održani parlamentarni izbori Srbije, ali da će srpskim građanima, koji imaju dvojno državljanstvo, biti omogućeno da glasaju u centrima za prikupljanje glasova.

"Vi znate da srpska zajednica ima pravo glasa zbog prava na dvojno državljanstvo, ali istovremeno vi znate da u Republici Kosovo nema srpskih izbora. Ima OEBS-vih centara za prikupljanje, koji vrše prikupljanje glasačkog materijala. Sve iznad te interpretacije je iznad realnosti na Kosovu", kazao je Hodžaj.

S druge strane, predstavnici Republičke izborne komisije Srbije tvrde da će se na Kosovu glasati isto, kao i za izbore održane 2012.

Politički analitičar Ardian Arifaj za Agenciju Anadolija kaže da političari iz Prištine i Beograda nijesu iskreni prema svojim građanima.

"Sigurno da neće biti srpskih izbora na cijeloj teritoriji Kosova, to se vidi, ali je sigurno da će biti srpskih izbora u nekim djelovima Kosova i znači istina je tu negdje između i nije ni kako kaže Beograd, ni kako kaže Priština”, ocjenjuje Arifaj.

Iako se političari pozivaju na Briselski sporazum, Arifaj napominje da se srpski izbori ne mogu održati na Kosovu ni prema Rezoluciji 1244 Savjeta bezbjednosti Ujedinjenih nacija. Prema njegovom mišljenju, Srbima bi trebalo omogućiti da glasaju u Kancelariji Srbije u Prištini, koja nije Ambasada, ali bi u tom slučaju mogla da odigra tu ulogu.

"I ono što je najvažnije, u ovim izborima se opet političari služe nacionalističkom retorikom, koja je u potpunosti u suprotnosti s normalizacijom odnosa ili kooperacije", ističe Arifaj.