Autori studije zaključili su da vegetarijanci u prosjeku imaju niži krvni pritisak od osoba koje uključuju meso u ishranu, niži indeks tjelesne mase, niži unos zasićenih i trans masnih kisjelina, viši unos vlakana, niži unos natrijuma (soli). Sve navedene komponente povezuju se sa manjim rizikom od kardiovaskularnih bolesti.
Foto-ilustracija: Foter/Keith Weller, USDA ARS
Naučnici naglašavaju da je potrebno istražiti povezanost između pojedinih nutrijenata u ishrani s krvnim pritiskom, ali smatraju da je ovim istraživanjem dokazano da vegetarijanska ishrana može da doprinese zdravlju srca. Inače, vegetarijanska ishrana se može definisati kao pretežni unos namirnica biljnog porijekla u kombinaciji s mlijekom i mliječnim proizvodima i ribom, dok se meso najčešće u potpunosti isključuje iz jelovnika.
S druge strane, studija objavljena u časopisu “Journal of Agricultural and Food Chemistry” bavila se analizom 100 naučnih studija koje su ispitivale rizike od deficita vitamina B12. Autori studije ističu da ljudski organizam nije u mogućnosti da iskoristi vitamin B12 u obliku prisutnom u biljkama.
Foto: In.gov
Kod starijih osoba česte su bolesti gastrointestinalnog sistema pri čemu ne dolazi do normalne apsorpcije vitamina B12 iz hrane, zbog čega kod vegetarijanaca, vegana i starijih osoba može doći do deficita vitamina B12. Namirnice poput jaja, mlijeka, mesa i ribe bogate su vitaminom B12 pa je ključno odabrati namirnice koje sadrže bioraspoloživ oblik tog vitamina koji se apsorbuje u potrebnim količinama u organizmu.
Autori studije preporučuju vegetarijancima i veganima povećani unos fermentiranih proizvoda i gljiva, a starijima unos obogaćenih proizvoda, riba i morskih plodova da bi zadovoljili preporuceni dnevni unos vitamina B12.
(Telegraf.rs)