Poziv fotografa je tradicionalan, pošto se Dejanova porodica time bavi duže od četvrt vijeka. Ali, kao u svakom kreativnom poslu, prvo morate biti zanatlija da biste postali umjetnik.
- Umjetničko izražavanje podrazumijeva poštovanje oređenih pravila, ali i odstupanje od istih. Dobru fotografiju ne čini samo ono što se vidi, već i ono što se osjeti - kaže Dejan i dodaje da je neophodno prvo ovladati osnovnim, a potom i naprednim tehnikama.
Dejan tvrdi da fotograf ne može biti usko specijalizovan za samo jednu oblast a da ne poznaje ostale. U njegovom slučaju iskustvo i stečena znanja su presudili da se odluči za vjenčanja kao motiv.
- Svaki par ima svoj jedinstven način da predstavi svoju priču, ali motivi su isti za sve: ljubav, obećanje, vjernost. Moj zadatak je da uhvatim karakter mladenaca i njihovu jedunstvenu priču. Sebi dajem slobodu da ispoljim emocije i elemente fikcije, ali ne smijem da narušim objektivnost događaja i ljudi, jer moji klijenti nisu glumci i neke se stvari ne mogu lažirati i montirati kao na filmu, zato insistiram na pravim momentima i iskrenim emocijama.
Do sada se, za oko dvije godine dana, na Pixotu takmičilo više od 2. 600 000 fotografija u više kategorija. Veliki broj učesnika, više od 4. 200, iz cijelog svijeta i dosta jakih imena, baš u kategoriji vjenčanja, su privukli Dejana da se oproba.
- Čak i činjenicu da mnogi veliki majstori fotografije rade sa ogromnim budžetom i timovima iza sebe, na izuzetno atraktivnim lokacijama po cijelom svijetu, nisam smatrao za hendikep, već mi je to davalo dodatni podstrek da u ovakvim uslovima izvučem maksimum. Takav pristup se pokazao ispravnim, jer rezultati su počeli da stižu jedan za drugim - kaže Dejan.
Dejana smo pitali za kraj koja je optimalna razmjera između želje klijenata i umjetničkog viđenja fotografa. Šta se dešava kada klijent ima zahtjeve koji idu na uštrb kvaliteta i kako se u tim situacijama postiže kompromis?
Moj kompletan rad i trud na fotografiji, od izbora motiva, rada sa modelima (u mom slučaju i komitentima), slikanja i krajnje izrade fotografija na papiru, je prvenstveno okrenut krajnjem korisniku. Takva je priroda posla. Ovo je od uvijek bila uslužna djelatnost, i ma koliko imao želju da prvenstveno ostavim lični pečat, balans mora da postoji. Taj balans se postiže razgovorima i traženjem "zlatne sredine"- kaže fotograf.
(Buka)