Prva banka matičnih ćelija u Novom Sadu
Ilustracija

Nada za oboljele od karcinoma i leukemije

Prva banka matičnih ćelija u Novom Sadu

U Zavodu za transfuziju krvi sve je spremno za prvo zamrzavanje i čuvanje dragocenih sastojaka koje stvara organizam, piše Blic.

Zahvaljujući matičnim ćelijama, koje će pojedinci ostavljati na čuvanje, liječiće se najteža maligna oboljenja, kao što su rak i leukemije.

- Matične ćelije, koje ćemo mi čuvati, uzimaće se iz koštane srži. Potom ćemo prikupljati ćelije iz periferne krvi - kaže transfuziolog dr Zorana Budakov.

Za rad prve vojvođanske banke matičnih ćelija Pokrajinski sekretarijat za zdravstvo nabavio je najsavremeniju opremu vrijednu 33 miliona dinara.

- Riječ je o posebnim kontejnerima sa tečnim azotom u kojima se ćelije zamrzavaju na temperaturi do minus 190 stepeni. Tako zamrznute mogu da se čuvaju 20 godina. One ubrzavaju proces oporavka pacijenta, jer nastavljaju da prave nove ćelije - kaže dr Budakov.

Na Klinici za hematologiju KCV mogu se čuvati ćelije 20 pacijenata, a u Zavodu bi uskoro mogla da bude otvorena prva Nacionalna banka matičnih ćelija.

- U njoj će se čuvati krv iz pupčanika djeteta. Srbiji su neophodne tri takve banke.

Roditelji sada matične ćelije djece čuvaju u Mađarskoj, Grčkoj, Engleskoj, a to košta 1.500 evra, a Srbija tako gubi osam miliona evra - kaže dr Vesna Kopitović  za Blic.