Prethodno je Evropska komisija (EK) odobrila milijardu eura za hitnu podršku ukrajinskoj vladi.
Pred današnji sastanak u Briselu, njemačka kancelarka Angela Merkel je izjavila da će Evropska unija nametnuti nove sankcije Rusiji i da će sastanci G8 biti obustavljeni dok se politička situacija ne promijeni.
Merkel je članovima njemačkog parlamenta rekla i da će evropski blok proširiti sankcije koje podrazumijevaju zamrzavanje bankovnih računa i zabranu putovanja ruskim pojedincima koji su povezani sa krizom na Krimu, prenio je B92.
S druge strane, EU će dati milijardu eura vlastima u Kijevu, za preke finansijske potrebe, ali i stabilizaciju platnog bilansa, strukturne ekonomske reforme i suzbijanje korupcije, što će sve biti usaglašeno s Međunarodnim monetarnim fondom, saopštio potpredsjednik EK Oli Ren. Cilj je da se Ukrajini pomogne da se ekonomski oporavi da bi se i politički mogla stabilizovati, objasnio je Oli Ren, naglasivši da je EU za mirno rješenje ukrajinske krize, pregovorima.
Na pitanje novinara da li će "hitna finansijska injekcija" EU Ukrajini biti data i da vlasti u Kijevu plate veliki dug ruskoj kompaniji Gasprom za isporuke gasa, Oli Ren je samo kratko uzvratio da se ta sredstva daju za uravnoteženje platnog bilansa te zemlje.
Zamoljeni da kažu da li se u Evropskoj komisiji i EU razmatra predlog Rusije i nekih diplomatskih krugova u EU i SAD da se za Ukrajinu nađe rješenje u vidu neutralnog međunarodnog položaja te zemlje, zvaničnici u Evropskoj komisiji su uzvratili da nezvanične tvrdnje ne mogu da komentarišu.
Na pitanje da li EK očekuje da danas šefovi država i vlada EU usvoje mogući "treći stepen" sankcija prema Rusiji, odgovor portparola Komisije je bio da se mora sačekati odluka lidera Unije.
Nezvanično se u krugovima EU saznaje da vlade i čelnici evropske dvadesetosmorice još nisu saglasni koliko temeljite, naročito oštre ekonomske sankcije bi trebalo primijeniti prema Moskvi zato što sve članice Unije neće podjednako osjetiti neminovno ozbiljne ekonomsko-finansijske posledice takvih mjera.
Takođe treba da se sagleda kakve posljedice bi mogle imati uzvratne ruske sankcije prema EU, u tom slučaju, što je najavila Moskva.
U međuvremenu, Velika Britanija i Nemačka složile su se da EU treba Rusiji da nametne šire sankcije, poput zabrane putovanja i zamrzavanja finansijskih sredstava.
Podsjetimo, savjet za nacionalnu bezbjednost Ukrajine odlučio je da se uvede vizni režim sa Rusijom, javljaju agencije, pozivajući se na sekretara Saveta Andreja Parubija.
S druge strane, nakon što je i zvanično informisana o novom viznom režimu Kijeva za Ruse, i Moskva će odlučiti da li da uvede vize Ukrajincima.
Moskva će takođe, na adekvatan način odgovoriti na sankcije SAD protiv pojedinih ruskih zvaničnika, a razmatra i druge korake ukoliko Vašington bude doveo do eskalacije.