Šarić: Ne osjećam se krivim a od imovine nemam više ništa
Darko Šarić u sudnici

"Dimna zavjesa bivšeg režima da zamagli svoje lopovluke"

Šarić: Ne osjećam se krivim a od imovine nemam više ništa

Pljevljak Darko Šarić negirao je na početku suđenja krivicu i optužnicu koja mu se stavlja na teret.

Danas je, nastavljeno suđenje Darku Šariću koji je nakon više godina bjekstva, uhapšen 18. marta, kao i pripadnicima njegove kriminalne grupe koji se terete za šverc 5,7 tona kokaina iz Latinske Amerike u zapadnu Evropu 2008. i 2009. godine, prenosi B92.

"Optužnicu smatram lažnom, sve je to dimna zavjesa bivšeg režima da zamagli svoje lopovluke. Ovoj zemlji nisam ništa uradio, ni mrava zgazio, zato me čudi sva ova haranga. Ja sam se viđao i sarađivao sa uticajnim ljudima na položajima i bogatim, oni su tamo ja sam ovdje. Sve izgleda kao u američkim filmovima kada vam namjeste, ali se nadam da će se film završiti i da ću dokazati da sam nevin", rekao je Šarić, prilikom izjašnjavanja o krivici.

Na pitanje sudije da li je osuđivan, on je rekao da nije, a kada ga je sudija pitao šta posjeduje od imovine, Šarić je rekao: "Više ništa ne posjedujem." Na pitanje kako se onda izdržava, on je rekao da ga sada izdržava država i da hoće, tom prilikom, "da pohvali zatvorskog kuvara."

Kako prenosi B92, sudija je Šarića pitao i da li je primio optužnice, a on je rekao da jeste. "Primio sam sve, ali stvarno ih je toliko da su mi dva stražara trebala da ih unesem u ćeliju", rekao je on.

Odgovarajući na pitanje da li je razumio optužnicu i ono za šta se tereti, Šarić je rekao da razumije, ali i da "samo što nije još i zemljotres stavio". Rekao je i da je srpski državljanin, da je imao slovačko državljanstvo pet godina, ali da ne zna da li ga još uvijek ima.

Pred početak suđenja Šarićeva nevjenčana supruga Lana Popović odnijela mu je u pritvorsku jedinicu, koja se nalazi u zgradi Specijalnog suda, garderobu. U sud su, osim Popovićeve, stigli i Šarićevi brojni prijatelji i rodbina koji suđenje prate iz sudnice, tako da je primjetna velika gužva. U publici je i jedan od optuženih za pranje Šarićevog novca, Nebojša Jestrović, njegov blizak prijatelj iz djetinjstva.

Osim Šarića, danas će se prvi put pred sudom pojaviti jedan od optuženih njegovih saradnika za šverc kokaina iz Brazila, Nikola Dimitrijević zvani Džoni. On je posle tri godine skrivanja položio sudu jemstvo od 200.000 evra za odbranu sa slobode, a sud je deaktivirao potjernicu koja je za njim bila raspisana.

Iako je po šest spojenih optužnica optuženo ukupno 39 članova Šarićeve grupe, na optuženickoj klupi Specijalnog suda u Beogradu naći će se, osim Šarića i Dimitrijevića svega 12 optuženih, pošto je još njih 15 u bjekstvu, devet je priznalo krivicu, a trojica su dobila status svjedoka saradnika.

Svjedoci saradnici u ovom postupku su Radan Adamović, Nebojša Joksović i Draško Vuković. Oni nisu izuzeti iz optuženja, iako im se na kraju procesa ne izriče kazna, kao "nagrada" za saradnju u rasvjetljavanju krivičnih djela.

Od podizanja prve optužnice u aprilu 2010. godine devetorica optuženih je pravosnažno osuđeno na osnovu sporazuma sa Tužilaštvom za organizovani kriminal prema kojima su priznali krivicu.

Sporazume o priznanju krivice s tužilaštvom su zaključili Dragan Labudović, Boris Laban, Miodrag Aleksandar, Mirko Miodragović, Miloš Pandrc, Nikola Pavlović, Dejan Rašić, Marko Vorotović i Miloš Krpović.

Oni su osuđeni na kazne od dvije godine i devet mjeseci do deset i po godina zatvora, plaćanje sudskih troškova, a mnogima su trajno oduzeti stanovi, automobili i novac, čime se u budžet slilo više od milion evra.

U aprilu prošle godine u Specijalnom sudu u Beogradu je krenulo objedinjeno suđenje Šarićevoj grupi po šest optužnica zbog šverca više od ukupno 5,7 tona kokaina iz Latinske Amerike u zapadnu Evropu.

U drugom postupku Šariću se sudi zbog pranja novca stečenog od trgovine drogom, koji je ubacivao u legalne tokove srpske privrede za vrijeme privatizacije, a na optuženičkoj klupi su njegovi saradnici, mahom privrednici i advokati preko kojih je završavao poslove.

Darku Šaricu i osobama koje su povezane sa njim u protekle četiri godine oduzeto je niz nekretnina, luksuznih vila, kuća, stanova, lokala, poljoprivrednih dobara, preduzeća, hotela, automobila, kao i sav prateći inventar.

Darku Šariću izgubio se trag u oktobru 2009. tokom akcije "Balkanski ratnik", koja se odvijala istovremeno u Urugvaju i Beogradu i do sada mu se sudilo u odsustvu.

Godinu dana kasnije uhapšen je i njegov brat Duško Šarić kome se zbog kokaina i pranja novca sudi u Crnoj Gori.

Šarićeva grupa počela je da se raspada prije četiri i po godine nakon međunarodne akcije "Balkanski ratnik", kada je u urugvajskoj luci zaplijenjeno oko 2,2 tone kokaina, na jahti hrvatskog državljanina Anastazija Martinčica, takode pripadnika Šarićeve ekipe, prenosi B92.

I pored svih optužnica, istraga se u ovom slučaju i dalje nastavlja, posebno u pravcu veza tog klana sa državnim strukturama u Srbiji.

U bjekstvu su još Rodoljub Radulović zvani Miša Banana, Goran Soković, Marko Pandrc, Nenad Novaković, Boško Nedić, Darko Tošić, Darko Gazdić, Milovan Milovac, Bojan Stanojković, Petar Obradović, Marko Račić, Vladimir Račić, Mihajlo Ðoković i Nebojša Sretenović.

Za njima je raspisana Interpolova potjernica.