Kelj je zeleno lisnato povrće koje su poznavale još stare kulture Grka i Rimljana. Lišće i stabljika te biljke su jestivi i prilično ukusni. Iako se najčešće priprema u obliku variva, kelj je izvrstan i dinstan, punjen nadjevom ili pržen. Zbog specifičnog ukusa, kelj je izvrstan dodatak mesnim jelima. Što se tiče nutritivnih vrijednosti, kelj je svojevrsna super hrana i sadrži visoke količine vitamina K, A i C, pa i kalcijum.
Kelj je izuzetno bogat antioksidansom luteinom, za koji su studije pokazale da može zaštititi naše oči. Naime, osobe koje su konzumirale veće količine ovog antioksidansa imale su manje izglede da razviju senilnu makularnu degeneraciju oka, najčešći uzročnik slijepila kod starijih osoba.
S obzirom na to da je krcat folnom kiselinom, kelj je pravi saveznik trudnica koje zbog zdravlja ploda moraju unositi veće količine ovog vitamina B grupe. Čak sadrži više folne kiseline nego brokoli.
Takođe, zbog udjela vitamina C kelj poboljšava tonus kože, bori se protiv infekcija te pomaže u smanjenju nivoa holesterola u krvi. Na kraju imamo zdravije srce i krvne žile, a čak je i koža u boljoj "formi".
Samo 80 grama skuvanog kelja sadrži 56 posto dnevne preporučene količine vitamina A (450 mikrograma) te čak 70 posto dnevne preporučene količine vitamina C. Ova su dva vitamina odlična kada treba da se obranimo od upala.
Da bi ova nutricionistička slika gotovo savršena, dodajmo i da kelj sadrži mnogo vlakana i kalijuma. Dijetetska vlakna pomažu probavi, duže nas drže sitima i održavaju normalan nivo holesterola.
(RTCG)