Srbija: Nema ljekova za tumor leukocita, ko ga uveze biće uhapšen
Ilustracija

Šokantno

Srbija: Nema ljekova za tumor leukocita, ko ga uveze biće uhapšen

Zvuči nevjerovatno da oboljeli od non Kočkinovog limfoma ne mogu da se liječe u Srbiji, a medikamenti kojih nema u srbijanskim apotekama pacijent sve i da leži na parama ne može unijeti iz inostranstva!

"Prevrnuli smo nebo i zemlju, ali lijek nismo našli, priča P. A, kćerka pacijenta.

"Potraga za "kariolizinom" trajala je duže od mjesec dana i na kraju sam došla i do uvoznika. Rekli su da mogu da nabave lijek, ali uz uvjerenje Apotekarske ustanove Beograd o hitnosti. U Apotekarskoj ustanovi sam saznala da je tender prošao, da je naredni za tri mjeseca, a onda me je uvoznik obavijestio da se lijek više ne proizvodi!"

Ljekar je onda preporučio zamjenu - "mustargen" u prahu. I za njim je počela potraga i pronađen je u Americi.

"Upozoreni smo da ne postoji legalan način da ga unesemo u Srbiju, a ako nas otkriju da ga švercujemo, bićemo uhapšeni! Bili smo izbezumljeni", očajna je P. A.

Tako je njen otac praktično bez lijeka.

"I "kardiolizin", a pogotovo "mustargen", koji je bio prvi intravenski primijenjen citostatik poslije Drugog svjetskog rata, stari su ljekovi, i u novim režimima terapije se rijetko srijeću", objasnili su stručnjaci Instituta za onkologiju i radiologiju Srbije.

Postoji modernija terapija, ali se u nekim slučajevima, ipak još preporučuju upravo ovi ljekovi.

Oboljelom ocu P. A. je zatim propisana neka mast za rane, koju takođe nijesu mogli da nađu, i zračenje. Ali i sa radioterapijom kasni, jer je aparat za zračenje u bolnici bio pokvaren!

"Sa sličnim problemima suočavaju se svi koji boluju od rijetkih oblika limfoma", kaže Maja Kocić iz Udruženja obolelih "Lipa":

"Neki od limfoma su veoma rijetki i godišnje u Srbiji od njih oboli najviše dvoje ljudi. Zato se, vjerovatno, Fondu za zdravstvo ne isplati da nabavlja skupe ljekove. Zbog toga je umrla i moja majka" tvrdi Kocić.