Jeftine imitacije koje su preplavile tržište možda izgledaju kao prave, ali njihovom upotrebom može doći do iritacije kože, a u gorim slučajevima i do trajnog oštećenja.
"Daily mail" je za potrebe članka laboratorijski testirao deset kozmetičkih proizvoda koji su poručeni putem interneta. Utvrđeno je da su čak osam od deset proizvoda bili lažni. Sve kopije sadržale su koktel sastojaka potencijalno štetnih po zdravlje, bilo je tu olova, bakra, žive, pa čak i arsena i kadmijuma.
Imitacija MAC-ove olovke za oči, koja se na Amazonu prodavala za 3.50 funti, iako je maloprodajna cijena četiri puta veća, imala je čak 46 puta veći nivo bakra od dozvoljenog. Sličan slučaj bio je i sa Max factorovom maskarom koja je sadržala tri puta veću količinu olova od dopuštene. Ali to nije sve, u maskarama i ajlajneru pronađen je lak za nokte, dok neki lažni parfemi sadržali urin, koji je poslužio kao zamjena za stabilizatore koji se nalaze u originalnom parfemu.
Zabrinjavajući podatak je i to što su britanski dermatolozi saopštili da je broj kožnih bolesti izazvan korišćenjem lažne kozmetike sve više u porastu. Ove bolesti kreću se od akni i otoka do ozbiljnijih slučajeva psorijaze.
Stručnjaci upozoravaju da se ova kozmetika ne proizvodi u sterilnom okruženju i da može sadržati kancerogene sastojke čija je upotreba zabranjena u kozmetičkoj industriji. Njihova upotreba može imati dugotrajne posljedice počevši od osipa i očnih infekcija, pa do trovanja olovom, oštećenja srca, bubrega i nervnog sistema.
Svi originalni kozmetički proizvodi proizvedeni su u strogo kontrolisanim uslovima i testirani su prije puštanja na tržiše, dok se kod jeftinih kopija ne pridržavaju tih pravila i koriste supstance koje su zabranjene u ovoj grani industrije.
Ono što dodatno brine odgovorne je da su ti proizvodi lako dostupni i da se prodaju i na respektabilnim online stranicama.