„Čokoladni baron“ ,političar koji ima šansu da pobijedi u Ukrajini
Patra Porošenko

Milijarder Petar Porošenko ima podršku Vitalija Klička

„Čokoladni baron“ ,političar koji ima šansu da pobijedi u Ukrajini

Vitalij Kličko odustaje od kandidature za predsjednika. Borba za funkciju šefa države vodiće se između milijardera Petra Porošenka i ikone Narandžaste revolucije Julije Timošenko. Kako piše Dojče vele, Porošenko je za sada u prednost.

Nekadašnji svjetski šampion u boksu, povukao se iz „izbornog ringa“. Vitalij Kličko je tokom predizborne kampanje uočio da su mu slabi izgledi za pobjedu na predsjedničkim izborima. Zbog toga mijenja strategiju i cilj. Kandidovaće se za funkciju gradonačelnika glavnog grada Ukrajine.

Odluku Klička da podrži milijardera Petra Porošenka u izbornoj trci za predsjednika, Kiril Savin iz fondacije „Hajnrih Bel“ u Kijevu, smatra mudrom. Prema poslednjim anketama, politički neiskusan bokser, za pobjedu nema gotovo nikakve šanse. „Vjerovatno će iskoristiti narednu priliku i kandidovati se za predsjednika ili premijera“, tvrdi Savin.

 

Za Porošenka je podrška Vitalija Klička prilično značajna. Neki bi je nazvali dodatnim „vjetrom u leđa“. Djelimičnu prednost, koju je imao poslednjih sedmica, podrška nekoliko procenata potencijalnih birača, sljedbenika Kličkove stranke „Udar“, učiniće značajnijom. Povlačenje doskorašnjeg političkog protivnika, ojačaće i poziciju Porošenkove partije „Solidarnost“, koja nema značajnu podršku građana.

 

Kličko je odustao od predsjedničke trke u korist Porošenka

Vitalij Kličko

Sam Porošenko uživa daleko veći ugled, u narodu važi za „čistog“ političara. Priča tog privrednika djeluje krajnje nevjerovatno. Ne samo da se njegovo bogatstvo procjenjuje na oko 1,3 milijarde evra, već ga nazivaju i „čokoladnim baronom“. Petru Porošenku je navodno vrata u svijet uspješnih biznismena otvorio kakao, kojim je isprva trgovao. Vremenom je počeo da preuzima fabrike za proizvodnju konditorskih proizvoda, jednu po jednu. Nisu samo slatkiši Porošenka učinili milijarderom. Taj 48-godišnji privrednik ujedno je i investitor u automobilsku industriju. Vlasnik je brodogradilišta i TV kanala 5.

 

Gomilajući milione, a zatim i milijarde, Porošenko je uspio da zadrži „bijeli prsluk“ u privrednom svijetu, tvrdi Svetlana Zališčuk iz nevladine organizacije „Česno“ (Iskreno), koja je sve predsjedničke kandidate stavila pod lupu. „Nismo uspjeli da iskopamo nijednu korupcionašku aferu.“

Čak i kao političar, taj ukrajinski milijarder, trudio se da obavlja svoje funkcije transparentno. „Jedino što nije objelodanio jesu detalji o dodatnim izvorima prihoda. To je jedini minus, koji smo uspjeli da pronađemo“, dodaje saradnica organizacije „Česno“.

Iz jedne stranke u drugu

Na Porošenkovu popularnost, po svemu sudeći, ne utiče to što je od ulaska u politiku, krajem 90-ih, više puta promijenio tabor. Isprva je bio u društvu saborca, nekadašnjeg predsjednika Leonida Kučme. Zatim, zajedno sa Kučminim pulenom, Viktorom Janukovičem, osniva „Partiju regiona“. I Janukoviću okreće leđa i prelazi na stranu Viktora Juščenka. U vrijeme tzv. „Narandžaste revolucije“, bio je jedini privredni magnat, koji je pružio podršku protestima, zbog čega je bio nagrađen funkcijom ministra spoljnih poslova. Nakratko se našao i na čelu Ministarstva ekonomije. U poslednjim protestima, organizovanim na glavnom trgu Kijeva, Porošenko se ponovo pridružuje opoziciji.

 Tu čestu promjenu političkog tabora, Kiril Savin tumači kao Porošenkovu „strategiju preživljavanja“. „Kao poslovan čovjek, dakle neko ko ugovara velike poslove, on ne bi smio da bude u opozicionim redovima, u protivnom ispaštaće posao“. Savin ne isključuje mogućnost „još koje političke promjene“ tog bogataša.

 U javnim raspravama o Rusiji, ukrajinski milijarder se jasno distancirao od ekstremne desnice. „Ne vidim mogućnost u kojoj mi Porošenko odigrao radikalnom, nacionalističkom kartom“, tvrdi Savin. „Potpuno suprotno. On će pokušati zemlju da održi jedinstvenom.“

Istraživanja javnog mnjenja ukazuju i na veću popularnost Petra Porošenka u istočnom dijelu zemlje, u odnosu na Juliju Timošenko. „Birači na istoku na njegov stav gledaju pozitivno. Ljudi vjeruje da je on jedan od njih ili da je barem sličan njima.“

 Nakon što je osvanuo snimak telefonskog razgovora u kojem Julija Timošenko izgovara prijetnje smrću ruskom predsjedniku Vladimiru Putinu, njena popularnost u narodu drastično opada. Međutim, i dalje je neizvjesno da li bi Petro Porošenko mogao da pobijedi još koliko u prvom krugu predsjedničkih izbora. Savin ne vjeruje u tu mogućnost. „Timošenko je poznata po veoma vještom manevrisanju tokom predizborne kampanje. Ona zna kako da animira birače i pridobije podršku građana. Vjerujem da će biti drugog kruga.“

Svetlana Zališčuk ne očekuje neki značajniji preokret do održavanja izbora. Smatra da ikona Narandžaste revolucije nema šanse za pobjedu. „Ona je političarka prošlosti. Njena era je završena.“