Bosna i Hercegovina se i 19 godina posle okončanja rata suočava s problemom minske kontaminiranosti, o čemu svjedoče podaci da trenutno minski sumnjiva površina iznosi 1.215 kvadratnih kilometara ili 2,4 odsto ukupne teritorije što BiH svrstava u red najugroženijih zemalja u svijetu, prenosi B92.
Ovo je istaknuto danas na centralnoj manifestaciji u Visokom, upriličenoj na lokalitetu Vrela Općina Visoko povodom obilježavanja Medjunarodnog dana borbe protiv mina.
Obraćajući se učesnicima skupa direktor Centra za uklanjanje mina u BiH (BHMAC) Dušan Gavran je rekao da BiH raspolaže tehničkim i ljudskim kapacitetima za rješavanje minskog problema u strateškom roku do 2019. godine, ali da su aktivnosti na tom planu limitirane nedostatkom finansijskih sredstava.
Realizovanje projekata protivminskog djelovanja u BiH pozdravila je šefica za socijalni razvoj, civilno društvo i prekograničnu saradnju u Delegaciji EU u BiH Natalia Deniskova, istakavši spremnost EU da i nadalje podržava proces deminiranja u BiH.
Prema planovima BHMAC-a, predvidjeno je da se do kraja godine primjenom novih metoda gradjanima na upotrebu vrati oko 70 kvadratnih kilometara
kontaminirane površine u 23 opštine u BiH.
O ozbiljnosti problema s kojima se suočava BiH svjedoče podaci da je u posleratnom periodu od mina stradalo 1.725 gradjana, od kojih 599 smrtno.
Prilikom obavljanja poslova humanitarnog deminiranja stradalo je 114 deminera, od kojih 46 smrtno. Samo u 2014. je stradalo 11 gradjana, od kojih tri smrtno, ističu u BHMAC-u.
Procjenjuje se da se u minskim poljima širom BiH nalazi još oko 120.000 mina, kao i da je njima ugroženo oko 540.000 gradjana ili 15 odsto stanovnika.