Brisel:  Obrazovanje - uslov za veće zapošljavanje i smanjenje siromaštva Roma
Romski samit u Briselu

Ministar Numanović na Romskom samitu

Brisel: Obrazovanje - uslov za veće zapošljavanje i smanjenje siromaštva Roma

Ministar za ljudska i manjinska prava dr Suad Numanović učestvovao je juče na Romskom samitu, koji je ove godine održan u Briselu.

Ministar Numanović je na samitu predstavio napore Crne Gore na inkluziji romske populacije, uz naglasak da je Crna Gora aktivno radila na stvaranju jezgra mladih obrazovanih pripadnika/ca romske populacije koji/e bi nastavili/e aktivno zalaganje za poboljšanje položaja svoje zajednice, saopšteno je iz Ministarstva za ljudska i manjinska prava.

„Obrazovanje će voditi većim mogućnostima za zapošljavanje, smanjenju siromaštva koje neumitno prati ovu populaciju, kao jedan od glavnih faktora njihovog marginalizovanog položaja i diskriminacije. Uporedo sa tim, Crna Gora je odlučila da se aktivnije bavi i pitanjem zaštite Romkinja od nasilja, koje su dvostruko diskriminisane, kao žene i kao Romkinje“ - rekao je ministar Numanović.

Učesnici samita su svoje diskusije usmjerili na pitanja obrazovanja, zapošljavanja, stambenu problematiku i zdravstvenu zaštitu romske populacije, te borbu protiv diskrimincije i segregacije i efikasniju upotrebu EU fondova u zemljama članicama i zemljama proširenja.

Samit je istovremeno bio prilika da sve zemlje obnove svoju političku posvećenost i obezbijede da implementacija zakonodavnog okvira EU ide ka prevazilaženju razlika na lokalnom nivou, odnosno da se lokalne i regionalne vlasti stave u centar ovog dešavanja.

Ministar je svoje učešće na Romskom samitu iskoristio i za neformalne razgovore sa potpredsjednicom i komesarkom za pravdu, fundamentalna prava i državljanstvo Vivianom Reding, ministrom za ljudske resurse države Mađarske Zoltanom Balogom i nekoliko zvaničnika iz EU institucija.

Na samitu je zaključeno da je saradnja svih zainteresovanih ključ za iznalaženje najboljeg načina za unapređenje integracije Roma/kinja u Evropi.

 

Borba za poštovanje prava Roma u EU bila je veoma teška, posebno u Francuskoj, i na tom planu ostaje još mnogo toga da se uradi, saopštila je u petak evropska komesarka za pravosudje Vivijen Reding.
"Situacija je bila alarmantna posle onoga što se desilo u Francuskoj, tokom leta 2010. godine, kada su vlasti proterale grupe Roma. To je bila povreda evropskih zakona o slobodi kretanja", rekla je Reding na konferenciji za novinare posle skupa posvećenog integraciji Roma.
Ona je objasnila da Francuska tada još nije prenela pravila EU u svoj zakon, ali da je to sada učinjeno.
U zemljama EU danas se šest miliona Roma suočava sa siromaštvom i diskriminacijom.

Vivijen Reding: Još mnogo ostaje da se učini za prava Roma

Vivijen Reding

Borba za poštovanje prava Roma u EU bila je veoma teška, posebno u Francuskoj, i na tom planu ostaje još mnogo toga da se uradi, saopštila je u petak evropska komesarka za pravosudje Vivijen Reding, prenijela je agencija Beta.

"Situacija je bila alarmantna posle onoga što se desilo u Francuskoj, tokom ljeta 2010. godine, kada su vlasti protjerale grupe Roma. To je bila povreda evropskih zakona o slobodi kretanja", rekla je Reding na konferenciji za novinare posle skupa posvećenog integraciji Roma.

Ona je objasnila da Francuska tada još nije prenijela pravila EU u svoj zakon, ali da je to sada učinjeno.

U zemljama EU danas se šest miliona Roma suočava sa siromaštvom i diskriminacijom.