Danas se održava prvi krug predsjedničkih izbora u Makedoniji
Skoplje

Favorit, aktuelni predsjednik Đorđe Ivanov

Danas se održava prvi krug predsjedničkih izbora u Makedoniji

U Makedoniji se danas održava prvi krug predsjedničkih izbora, u trci su četiri kandidata od kojih se kao favorit navodi aktuelni predsjednik Đorđe Ivanov, a specifičnost izbora je u tome što se njihov drugi krug poklapa sa vanrednim parlamentarnim izborima.

Ivanov je kandidat vladajuće VMRO DPMNE za drugi mandat, u trci za predsjednika ispred opozicionog Socijaldemokratskog saveza je Stevo Pendarovski, kandidat opozicione Demokratske partije Albanaca je Ilijaz Halimi, dok je izbor Građanske opcije Makedonije Zoran Popovski.

Dvojica kandidata koji sjutra osvoje najviše glasova idu u drugi krug koji se održava 27. aprila, za kada je predsjednik Sobranja Trajko Veljanoski raspisao prijevremene parlamentarne izbore na kojima će učestvovati 14 stranaka i koalicija.

Inicijativu za raspisivanje prijevremenih izbora podnijela je albanska partija DUI jer sa svojim sadašnjim koalicionim partnerom, strankom VMRO-DPMNE, nije mogla da se dogovori o kandidatu za predsjednika Makedonije.

Kampanju su obilježile priče o ekonomiji, socijali, obrazovanju, zdravstvu, infrastrukturi...a nezaobilazna tema i ovog puta su bile evroatlantske integracije Makedonije, odnosno spor o imenu sa Grčkom.

Ako se uzme u obzir to da je u predsjednikovim nadležnostima jedna od glavnih stvari spoljna politika, onda se može reći da je ova tema bila veoma važa u predizbornoj kampanji, navodi Radio Slobodna Evropa.

Aktuelni predsjednik kaže da se trudio i da će se i dalje truditi oko nalaženja rješenja u sporu sa Grčkom za koji podsjeća da ima okvir u Ujedinjenim nacijama, rezolucijama UN-a, prijevremenom sporazumu sa Grčkom, u presudi iz Haga...što znači, poručio je, da "ne prihvatamo promjenu Ustava Republike Makedonije, ne prihvatamo promjenu ustavnog imena Republike Makedonije".

Predsjednički kandidat Pendarovski isiče da se može licitirati imenima i zagovara da se najprije izgradi stav zemlje sa najširim mogućim političkim konsenzusom, pa onda ode kod medijatora Metjua Nimica sa porukom "ovo je makedonska crvena linija".

Halimi predlaže sazivanje sastanka svih relevantnih političkih faktora u zemlji da bi se iznašlo prihvatljivo rješenje o imenu koje ne bi uticalo negativno na identitet ne samo makedonskog naroda, nego i na druge nacionalnosti koje žive u Makedoniji, dok Popovski tvrdi da su "crvene linije o imenu i zadržavanju identiteta građana podvučene".

Današnji predsjednički izbori su peti te vrste u Makedoniji od njenog osamostaljenja 1991. godine, a mandat šefa države traje pet godina.

(tanjug)