Njeno latinsko ime Raphanus sativus znači kultivisani kupus. U doba Rimljana, radnici su primali rotkvice kao platu, a egipatskim robovima bile su svakodnevni obrok. Stari Grci su ih toliko obožavali da su ih prinosili bogovima.
U Srednjem vijeku imale su negativno značenje jer su ih ljudi smatrali simbolom svađe i sukoba, prenosi portal Alternativa za vas.
Sto grama rotkvice sadrži svega 16 kalorija, ali je bogata mineralima i vitaminima. Dobar je izvor bakra, mangana, kalijuma, vitamina C, K i B6. U manjim količinama posjeduje kalcijum, gvožđe, fosfor, cink i natrijum.
Rotkvica ima antibakterijska i antigljivična svojstva. Pomaže kod bolesti disajnih puteva, osobito kod kašlja i astme. Izvanredan je lijek protiv žutice, jer normalizira proizvodnju bilirubina. U liječenju žutice, osim ploda, korisni su i listovi.
Ukoliko ste na dijeti jedite rotkvicu zbog njene niske kalorijske vrednosti.
Kao prirodan diuretik uklanja višak tečnosti iz organizma. Ublažava bol i pečenje kod mokrenja, čisti bubrege i smanjuje rizik od upala urinarnog sistema.
Valja znati da je crna rotkvica, rođak crvene rotkvice, još djelotvornija u liječenju navedenih bolesti i tegoba, ali je neprijatnijeg okusa.
Rotkvica se ne preporučuje osobama koje imaju upalu sluznice, želuca i creva, čir na želucu, kao ni bubrežnim bolesnicima.
Rotkvica ima specifičan ljutkast ukus. Popularna je u pripremi različitih salata, ali može i da se bari, griluje, a od lišća se mogu praviti čorbe i supe.
Izvor: mondo