Ministarstvo za informaciono društvo i telekomunikacije je prvog dana Sajma imalo izuzetno zapaženu prezentaciju projekta Prelazak sa analognog na digitalno zemaljsko emitovanje i prijem radijskih i televizijskih programa u Crnoj Gori 2011-2015.
Tokom prezentacije, Tomo Knežević, savjetnik u Ministarstvu za informaciono društvo i telekomunikacije istakao je bitne razlike između analognog i digitalnog emitovanja i prijema radio i TV signala i stakao da je u analognoj tehnici emitovanja televizijskih programa, jedna frekvencija odnosno jedan frekvencijski kanal, potreban je za emitovanje jednog programa sa određene emisione lokacije. Uvođenjem digitalnih sistema prenosa radio-difuznog signala, kako je istakao Knežević, znatno se povećava efikasnost korišćenja frekvencijskog spektra. Naime u istom frekvencijskom kanalu, zajedno sa radijskim i/ili televizijskim programima, mogu se emitovati i drugi sadržaji, što nije bio slučaj u analognoj tehnici emitovanja signala.
Uvođenjem digitalnih zemaljskih radio-difuznih sistema, osim veće efikasnosti korišćenja frekvencijskog spektra, stvaraju se mogućnosti i za uvođenje televizije visoke definicije (High definition Television – HDTV) čime se postiže znatno poboljšanje kvaliteta slike, zatim uvođenje interaktivnih usluga, mogućnost mobilnog prijema signala posredstvom ručnog prijemnika, što se postiže implementacijom DVB-H sistema, kao i brojne druge prednosi za sve učesnike u ovom procesu.
Kako bi se na adekvatan način izvršio prelazak sa analognih na digitalne radio-difuzne sisteme 2011. godine je donešen Zakon o digitalnoj radio difuziji. Zakon, između ostalog predviđa da se ubrza razvoj elektronskih komunikacionih mreža i usluga; da se obezbijede uslovi za zdravu konkurenciju na tržištu; da se omogući otvoren i ravnopravan pristup elektronskim komunikacionim mrežama za emitovanje radijskih i televizijskih programa pružalaca audiovizuelnih medijskih usluga kao i drugih elektronskih komunikacionih usluga (inovativne usluge); ekonomičnost i uvođenje novih tehnologija i usluga u ovom sektoru; da se obezbijedi efikasna zašita interesa korisnika usluga elektronskih komunikacija, uz uvažavanje načela zaštite javnog interesa, načela objektivnosti, transparentnosti, proporcionalnosti i nediskriminacije u upravljanju i upotrebi radio-frekvencijskog spektra kao i da se omogući primjena međunarodnih standarda i principa.
Zakonom o digitalnoj radio-difuziji je propisano da je krajnji rok gašenja anlognog signala 17.06.2015. godine, do kada je planiran završetak procesa prelaska sa analognog na digitalni radio-difuzni sistem prenosa radijskih I televizijskih programa, što obavezuje sve relevantne subjekte, da krajnjim korisnicima u realnom vremenskom okviru obezbijede adekvatne tehničke uslove, kao i medije da krajnjim korisnicima pruže blagovremene i relevantne informacije, kako bi nakon tog datuma mogli nesmetano da preuzimaju radio i televizijski signal.