Nikolić je ukazao i da se mora razgovarati o novim okolnostima na Kosovu i Metohiji, poput formiranja takozvanih odbrambenih snaga Kosova. On je rekao da južna pokrajina nije ni od koga ugrožena i da stoga ne vidi potrebu da se pravi bilo kakva vojska, saopšteno je iz Predsedništva Srbije.
"Ali ako će se već formirati nekakve oružane snage, srpski narod mora dobiti reciprocitetno učešće, kao što je učinjeno i sa policijom", istakao je Nikolić.
"Ne sumnjam u Vučićeve kapacitete"
Ketrin Ešton je tokom posjete Beogradu rekla da je divno vidjeti Srbiju na putu ka EU, a na pitanje da li je realno da bi Srbija do 2018. godine mogla da završi pregovore sa EU, odgovorila je:
"Da sam na vašem mjestu ne bih sumnjala u kapacitet ovog čovjeka da obori sve rekorde", i okrenula se prema premijeru Vučiću.
Predsjednik je, kako je navedeno u saopštenju, oštro protestvovao zbog odluke prištinskih vlasti da se kao uslov za ostvarivanje biračkog prava na Kosovu i Metohiji postavi posjedovanje ličnih dokumenata koje bi izdala prištinska administracija navodeći da je to za Srbiju neprihvatljivo, jer bi to apriori značilo priznavanje nezavisnosti južne pokrajine.
Ešton je rekla da je što se tiče Kosova zadivljena spremnošću obje strane da sjednu za sto i naprave kompromis.
"Znam da nije lako. Nastavak dijaloga je potreban, ne samo zbog dogovora, već i zbog pokretanja različitih pitanja koja imaju veliki značaj za sve građane Kosova", istakla je Ešton.
Ona je takođe istakla da, ako postoje problemi, oni će biti prevaziđeni na način kojim se izbjegava konflikt.
"Dosta stvari zavisi od političke volje koja je sada veoma snažno protiv sukoba. Budućnost je u saradnji, a bolja saradnja će donijeti nova radna mjesta i bolji život građana", rekla je Ešton.
Ističući da je EU najvažniji partner Srbije i da su izbori protekli u fer i demokratskoj atmosferi, predsjednik Nikolić je rekao da Vladu Srbije sada očekuje realizacija ambicioznih planova, jer su prethodne vlasti donosile popularne mjere, neutemeljene na realnim prihodima.
"Sada nas očekuju teške mjere, koje će u određenom periodu otežati život građana Srbije, ali su neophodne da bi se Srbija izvukla iz problema. Nova vlada će morati mnogo više da radi i na privlačenju novih investicija, ne samo u oblasti infrastrukture, već i poljoprivrede i energetike", rekao je Nikolić.
On je poručio da bi Srbije željela da što prije bude u zajedničkoj evropskoj kući.
"Uredili smo državu, borimo se protiv korupcije, radimo na tome da građani imaju pravnu sigurnost i zaštitu. Sada, da bismo zaposlili ljude, potrebne su nam investicije u proizvodnju", rekao je Nikolić.
On je naveo da je spreman da podeli odgovornost za sve mjere oko kojih se bude dogovorio sa vladom, ma koliko one budu nepopularne i bolne u prvom trenutku.
"Jedino odgovorni potezi mogu obezbijediti bolju i sigurnu budućnost svih građana Srbije", naglasio je Nikolić.
Predsjednik Nikolić je naglasio da Evropsku uniju "ne zamišlja kao Vizantijsku imperiju u kojoj nije bilo nacija".
"To je zajednica nacija kojoj znači slobodno tržište, industrijski razvoj, protok ljudi i kapitala. Za nas je to zajednica koja će nam obezbijediti trajni mir", rekao je predsjednik.
Ešton je istakla da novi premijer i Vlada Srbije imaju snažan mandat i da što prije treba započeti reforme uz obezbjeđivanje adekvatne pomoći za ranjive socijalne grupe.
"Investicije će doći, mi ćemo uskočiti da pomognemo da se teškoće prevaziđu", rekla je Ešton.
Otpočinjanje pregovora sa Evropskom unijom veliki je uspjeh za Srbiju i sve članice EU podržavaju njeno stremljenje ka punopravnom članstvu, poručila je visoka predstavnica Unije.
(B92)