Lokalni zvaničnici u Horlivki potvrdili su u utorak medijske izvještaje o tme da je oko 20 naoružanih osoba u vojnim uniformama zauzelo dvije zgrade u Horlivki. Za sada nema izvještaja o eventualnim žrtvama.
I dok su Rusija i SAD na sjednici Savjeta bezbjednosti UN-a razmjenjivali optužbe, ukrajinski policajci koji su u utorak poslepodne bili pod opsadom proruskih demonstranata u sjedištu policije u Lugansku na istoku Ukrajine u utorak uveče su napustili svoju centralu i predali oružje.
Policajci u Lugansku su jedan po jedan izašli sa šlemovima ali bez oružja između dva reda civila i naoružanih ljudi, neki u maskirnoj uniformi neki ne, zatim su se popeli na autobus koji je došao po njih. "Vratite se kući" uzvikivali su okupljeni ljudi.
Prvi autobus odvezao je oko trideset mladih policajaca, vidno uplašenih, a drugi je čekao da odveze ostale, javlja izvještač agencije Frans pres.
U istim trenucima u Njujorku na Savjetu bezbjednosti Ujedinjenih nacija, vodeći igrači u ukrajinskoj drami razmjenili su stavove o ovoj krizi.
Američka ambasadorka u UN-u Samanta Paver ponovila je optužbe:
“Tragično je ono što smo od Rusije vidjeli od 17. aprila. To je upravo sve što smo gledali do tada. Još više pokušaja za izazivanje neveolja, za podrivanje Vlade Ukrajine i izjave koje su u suprotnosti sa činjenicama. Ono što nismo vidjeli su i najjednostavninji koraci Rusije u cilju ispunjavanja Ženevskog sprazuma”, rekla je Paver.
Ruski ambasador Vitalij Čurkin je, međutim, odbacio optužbe zbog zarobljavanja pripadnika misije OEBS-a:
"Kako ste mogli da pošlajete te ljude autubusom u zonu koju kontrolišu samoorganizovane snage bez bilo kakvog dokumenta koji bi potvrdio njihov status. To je bila provokacija Kijeva ili čista glupost”, ustvrdio je Čurkin.
Podsekretar UN-a za politička pitanja Džefri Feltman oštro je osudio situaciju sa posmatračima:
“Pozivam sve odgovorne da hitno pronađu rešenje. Životi su potencijalno u opasnosti”, naglasio je Feltman.
Istovremeno, iz Ukrajine su stigle informacije o navodnom “značajnom napretku” postignutom u pregovorima za oslobođenje posmatrača OEBS-a pritvorenih u Slavjansku.
To je izjavio je proruski gradonačelnik tog grada na istoku Ukrajine Vjatčeslav Ponomarev, opisujući sedam inostranih i četvoro ukrajinskih posmatrače kao “ratne zarobljenike”.
"Pozitivan ishod u što skorije vrijeme", očekuje i generalni sekretar OEBS-a Lamberto Zanijer koji je boravio u Kijevu.
Poslije susreta sa njim ukrajinski šef diplomatije Andrej Deščica je naveo:
"U kontaktu smo sa predstavnicima lokalne vlasti kao i sa OEBS-ovom specijalnom monitoring misijom kao i sa ukrajinskim jedinicama za primjenu prava. Želimo da budemo sigurni da će zatvoreni članovi OEBS misije biti oslobođeni."
Prijetnje i američkim astronautima
U Moskvi je ruski predsjednik Vladimir Putin upozorio da bi nove američke i evropske sankcije mogle da utiču na zapadne energetske kompanije u Rusiji.
"Ako se ovako nastavi mi ćemo naravno morati da razmislimo kako rade (strane kompanije) u Ruskoj Federaciji, posebno u ključnim sektorima ruske privrede kao što je energetika", rekao je Putin u televizijskoj izjavi.
Putin se takođe, poslije sastanka sa beloruskim kolegom Aleksandrom Lukašenkom, te predsjednikom Kazahstana Nursulatom Nazarbajevim, založio za uspostavljanje takozvanog vrhovnog evroazijskog ekonomskog savjeta:
“Možemo kvalititativno da promijenimo našu saradnju, što će nam pomoći da unaprijedimo našu saradnju u ekonomiji i da je učinimo mnogo efikasnijom, atraktivnijom za unutrašnje i inostrane investicije. Gigantsko tržište od 170 miliona ljudi koje možemo zajedno izgraditi može postići novi kvalitet i tako dobiti na atraktivnosti”, rekao je Putin.
A zamenik premijera Rusije Dmitrij Rogozin, u Simferopolu na Krimu, poručio je da američke sankcije prema Rusiji mogu ugroziti američke astronaute u Internacionalnoj svemirskoj stanici:
"Na izjave ćemo odgovoriti izjavama, na akcije, akcijom. Rekli su nam da ne diramo međunarodne svemirske stanice i ostale svemirske programe. U redu, ali postavimo stvari ovako, ukoliko oni žele da udare na ekonomske potencijale ruske svemirske industrije, onda hranu svojim astronautima šaljite pomoću tromboline”, naveo je Rogozin.
Da ni na jednoj strani nema popuštanja, pokazuje i ocjena američkog državnog sekretara Džona Kerija. Po njemu ruski potezi mijenjaju stanje stvari na globalnom nivou, te stoga upozorava:
"Događaji u Ukrajini su poziv na buđenje. Naši evropski partneri su potrošili vise od dvadeset godina, radeći zajedno sa nama na pridruživanju Rusije evroatlanskoj zajednici.”
Radio slobodna Evropa