"Zemlje proširenja, odnosno, zemlje kandidati za članstvo u EU, su u obavezi da detaljno reformišu svoje pravosudne sisteme i sprovode zakone kako bi se uspješno borile protiv korupcije i organizovanog kriminala. Novi pristup za zemlje koje pregovaraju o pridruživanju EU fokusira se na pravno usklađivanje, izgradnju institucija i konkretnim rezultatima u svim oblastima koje spadaju pod vladavinu prava. Cilj je jasan. Važno je da se značajno poboljša evidencija i odlučnost u borbi protiv kriminala i korupcije. IPA sredstva su obezbijeđena za podršku reformama u ovoj oblasti u narednih sedam godina", tvrdi Malstrom, saznaje Kodex.
Ovo je dio odgovora komesarke za unutrašnje poslove EU na pitanje jednog od poslanika Evropskog parlemnta o borbi protiv međusobno povezanih, prekograničnih kriminalnih grupa sa područja bivše Jugoslavije.
U odgovoru koji je dostavljen našem portalu, Malstrom je poručila da je važno istrajati u borbi protiv organizovanog kriminala u EU i van nje.
"Direktive o zamrzavanju i oduzimanju prihoda i imovine stečenih kriminalom trebaju biti sprovodene bez odlaganja. Direktiva o sprječavanju trgovine ljudima mora biti u potpunosti realizovana. Nezakonita upotreba i trgovina oružja može se rješavati kroz jače napore, kroz sprovođenje zakona i revidiranjem zakonodavstva EU", jasna je Malmstrom.
Ona je poručila da je povećana razmjena informacija , korišćenje zajedničkih istražnih timova i zajedničkih operacija uz podršku fondova i agencija EU, važna kao bi se ojačala operativna saradnja između nacionalnih vlasti i stvorilo uzajamno povjerenje .
"Regionalna dimenzija organizovanog kriminala, koja se odnosi i na zapadni Balkan, uzima se u obzir u okviru ciklusa javne politike EU protiv teškog i organizovanog kriminala 2014-2017 . Ovo se ogleda u razvoju i implementaciji koraka protiv trgovine ljudima , organizovanog kriminala, trgovine imovine i vatrenim oružjem".