Saznajte šta ubija bateriju vašeg telefona
Ilustracija

Novo istraživanje Alcatel-Lucenta

Saznajte šta ubija bateriju vašeg telefona

Ako nerijetko tražite slobodnu utičnicu za punjenje svog mobilnog uređaja, možda nije problem u njemu, piše Tportal.

Možda su pravi krivac za to aplikacije koje skraćuju trajanje vaše baterije, a da toga niste ni svjesni.

Novo istraživanje Alcatel-Lucenta pokazuje da su najveći problem aplikacije za video sadržaj. To je naravno i logično, ali je manje očekivano to da su odmah na drugom mjestu aplikacije za komuniciranje putem poruka.

Facebook Messenger, Yahoo Messenger, BlackBerry Messenger, Viber i Nimbuzz su prema istraživanju bili najpogubniji po trajanje baterije uređaja.

Dok je Facebook izbacio mogućnost slanja poruka iz standardne aplikacije i prebacio komuniciranje te vrste na Facebook Messenger, (od nedavno ima i mogućnost video poruka), čak i osnovna aplikacija je (p)ostala problematična za neke uređaje.

Alcatel-Lucenta stručnjaci navode da je posredi nešto čega ljudi uglavnom nisu svjesni. Kako bi uopšte obično komuniciranje porukama moglo crpiti bateriju u takvoj mjeri?

Odgovor se krije u samoj prirodi aplikacija, koje rade konstantno "u pozadini" i traže od uređaja spajanje na mrežu i učitavanje poruka.

Riječ je o "tihom" ubijanju baterija, koje korisnici teško primjete, a obično optužbe padaju i na račun samih mobilnih uređaja.

Google Search, Facebook, WhatsApp, Facebook Messenger i YouTube su tek neke od popularnijih aplikacija koje drastično crpe uređaje i uništavaju dragocjene minute na njima.