Linta je istakao da posebno zabrinjava to što je hrvatska policija mirno posmatrala protivustavnu i protivzakonitu akciju predstavnika braniteljskih udruženja.
On smatra da Srbi u Hrvatskoj nisu mogli ništa drugo ni da očekuju, s obzirom da su najviši hrvatski zvaničnici, prije dva dana u Okučanima, na obilježavanju 19. godišnjice akcije "Bljesak", rekli da je to "veliki dan za Hrvatsku i dan pobjede i dan odbrane njene slobode i demokratije".
Nijednom riječju nisu pomenuli srpske žrtve i ustavnu i zakonsku obavezu države da procesuira odgovorne za ubistvo 283 Srba, među kojima 57 žena i devetoro djece u akciji "Bljesak", upozorio je Linta.
Linta je pozvao Evropsku komisiju, posebno komesara za pravosuđe Vivijan Reding, da zatraži od Hrvatske da poštuje u praksi, a ne samo deklarativno, Ustavni zakon o pravima nacionalnih manjina koji je usvojen još 2002. godine.
Sprovođenje pomenutog zakona bila je jedna od obaveza koju je Hrvatska preuzela tokom pregovora o poglavlju 23 "Pravosuđe i ljudska prava“.
U navedenom zakonu i onima koji iz njega proizilaze, Srbi imaju pravo na slobodnu upotrebu srpskog jezika i ćiriličnog pisma u opštinama i gradovima gdje ih je više od 33 odsto, podsjetio je Linta.
On je naveo da prema rezultatima popisa iz 2011. godine, Srbi to pravo treba da ostvare u 21 opštini i dva grada - Vukovaru i Vrbovskom.
"Hrvatska ne poštuje u praksi odredbu Ustavnog zakona o pravima nacionalnih manjina, koji Srbima garantuje proporcionalno zapošljavanje u opštinama i gradovima gdje ih je više od 15 odsto i u županijama gđe ih je više od pet odsto", predočio je Linta.