Josipović: Genocid u Jasenovcu se nikad neće zaboravit
Spomeniku ‚‚Cvijet‚‚ u Jasenovcu

Na komemoraciji u Spomen području Jasenovac

Josipović: Genocid u Jasenovcu se nikad neće zaboravit

Kolonom sjećanja od Memorijalnog muzeja do spomenika "Cvijet" u Spomen-području Jasenovac, u Hrvatskoj je danas počelo obilježavanje 69 godina od proboja logoraša iz ustaškog koncentracionog logora Jasenovac.

z preživjele logoraše, komemoraciji prisustvuje državni vrh - predsjednik Hrvatske Ivo Josipović, predsjednik Sabora Josip Leko i predsjednik Vlade Zoran Milanović, predstavnici diplomatskog kora, crkvenih zajednica, nacionalnih manjina, antifašističkih udruženja, gosti iz drugih dijelova Hrvatske i inostranstva, prenose hrvatski mediji.

Hrvatski premijer Zoran Milanović rekao je tom prilikom da Jasenovac podsjeća na zlo u čovjeku, da ti zločini nisu bili u ime naroda, već u ime države koja je imala propise koje je prerevnosno počela provoditi prije Trećeg rajha, za šta nema opravdanja.

"Ubice i zločinci su odavno mrtvi. Međutim, oni koji danas šire simpatije prema onima koji su to činili, bude u ljudima zlo. Ova moderna Hrvatska je garant da se ovo zlo više nikada neće ponoviti", istakao je Milanović.

Hrvatski predsjednik Ivo Josipović rekao je da se u Jasenovcu dogodio genocid koji se nikada neće zaboraviti, te da su oni koji su Hrvatsku željeli da stvore na zločinu - učinili zlo hrvatskom narodu.

"Zlo treba nazvati pravim imenom, suprotstaviti mu se i ne dozvoliti da se ikada više ponovi", dodao je Josipović.

Josipović je naglasio da sjećanje mora biti most koji povezuje u opraštanju, te upozorio da zlo nije nestalo. "Ono je tu, vreba, moramo paziti da se ne vrati i ponovi", dodao je Josipović.

Komemoracija se održava u znak sjećanja na 22. april 1945. godine, dan proboja zarobljenih iz jasenovačkog logora, te u počast stradalim i preživjelim zarobljenicima tog najvećeg koncentracionog logora u Nezavisnoj Državi Hrvatskoj.

Od 1.073 logoraša, koliko ih je 22. aprila 1945. godine bilo u logoru, u proboj ih je krenulo 600, a preživjelo je samo stotinjak.

Preostala 473 logoraša, koji nisu krenuli u proboj, ubijeni su i spaljeni. Istog dana počeo je i proboj zarobljenika Kožare, dijela logora u mjestu Jasenovcu. Od 167 zarobljenih, proboj je preživjelo njih 11.

Koncentracioni logor Jasenovac od avgusta 1941. do 22. aprila 1945. godine bio je logor smrti u kojem su ubijani muškarci, žene i djeca zbog svoje vjerske, nacionalne ili ideološke pripadnosti.

 

(Nezavisne novine)