Najpravilniji način da se istegnete poslije vježbanja
Ilustracija

Istezanje je najvažniji dio treninga

Najpravilniji način da se istegnete poslije vježbanja

Istezanje je važno za svaki sport ili bilo koju fizičku aktivnost ali veliki broj vježbača zanemaruje ovu vrstu fizičkih vježbi. Istezanjem se poboljšava flekisbilnost i time sprječava da dođe do povrede tokom vježbanja ali isto tako poboljšava vaše fizičke performanse.

Elastičan mišić se brže skuplja i opušta i ima više snage od mišića koji su kruti. Elastičnost takođe poboljšava vašu ravnotežu.

Vježbe istezanja se mogu raditi nakon kratkog zagrijevanja, između podizanja tegova, ili na kraju vježbanja. Još jedna dodatna korist od istezanja je efekat opuštanja. Možete ih raditi svakog dana dok ne postanete dovoljno elastični a nakon toga možete raditi tri puta nedjeljno.

Par korisnih savjeta:

- Svaku vježbu istezanja počnite polako, izdišući dok istežete mišić.

- Pokušajte da zadržite svako istezanje 10 do 30 sekundi.

- Istegnite mišić za 10% više od njegove normalne dužine.

- Nemojte previše da istežete mišić ili da istezanje sprovodite naglo.

- Nemojte da istežete mišić koji nije zagrijan.

- Uskladite disanje dok radite vježbe istezanja, nemojte zadržavati dah.

Ako osjećate bol ili nelagodu tokom ili poslije istezanja, treba da pronađete uzrok. Jak bol, naročito u zglobovima, ligamentima ili tetivama obično indicira neku vrstu povrede i u tom slučaju je najbolje da prekinete istezanje ili drugu vježbu koju radite dok se ne oporavite.

Ako pravilno radite vježbe istezanja ne bi trebalo da osjećate bol sjutradan. Ukoliko osjećate bol dan nakon istezanja, onda ste pretjerali i to je znak da treba da redukujete intenzitet istezanja vaših mišića. To će takođe, usporiti proces postizanja elastičnosti zato što je, previše istegnutom mišiću potrebno vrijeme da se oporavi i postigne nivo elastičnosti prije povrede.

Nemojte raditi vježbe istezanja ukoliko se nista bar malo zagrijali, to je najlakši način da se povrijedite.

Izvor: medio.rs