Jedan primjer epigenetske promjene je DNK metilacija koja predstavlja dodavanje metil grupa određenim dijelovima DNK. Metil grupe se mogu dobiti uslijed konzumiranja hrane koja sadrži kolin ili određene vitamine kao što su vitamini B6 i B12.
Već je dokazano da ishrana prije začeća dovodi do epigenetskih promjena kod potomaka miševa, ali je ovo prvo istraživanje koje se odnosi na ljude.
Naučnici su za svoj eksperiment odabrali žene i ruralnih dijelova Gambije, s obzirom na to da su stanovnici u ovim krajevima zavisni od hrane koju sami uzgajaju i zbog toga im se ishrana razlikuje u sušnom i kišnom periodu. Istraživanje je obuhvatilo 84 žene koje su začele na vrhuncu kišnog perioda i 83 žene koje su začele na vrhuncu sušnog perioda.
Naučnici su od majki uzeli uzorke krvi kako bi uporedili razlike u hranljivim materijama. Željeli su da utvrde nivoe supstanci koje sadrže metil grupe, a koje utiču na epigenetske promjene. Kada su naknadno istraživali DNK kod djece, došli su do saznanja da postoji veći nivo metilacije kod one djece koja su začeta za vrijeme kišnog perioda. Zaključili su da su te promjene povezane s nivoima hranljivih materija kod majki, posebno s dvije aminokiseline koje se zovu cistein i homocistein. Pored toga, našli su vezu između povećanog indeksa tjelesne mase kod majki i niže stope DNK metilacije kod djeteta.
Važno je spomenuti da se, iako je pronađena veza između ishrane majki i DNK metilacije kod djece, ovo istraživanje nije bavilo posljedicama koje se mogu javiti kod djece. Iako studija obuhvata mali broj ispitanika, naučnici vjeruju da ona može poslužiti kao osnova za opširnija i ozbiljnija istraživanja.