Sukobi i protesti u Sarajevu
Sarajevo

Demonstranti ispred Gradske vijećnice

Sukobi i protesti u Sarajevu

Protesti oko 200 građana iz čitave BiH, u poslijepodnevnim satima su eskalirali kada su nezadovoljni građani krenuli prema zgradi Vijećnice, prenio je Tanjug.

U pokušaju da ih spriječi, policija se sukobila s demonstrantima, javio je portal Klix.ba. Građani su se nakon toga okupili ispred Vijećnice, prenijela je Fena.

Oko stotinu demonstranata propratilo je zvižducima dolazak zvanica na svečano otvaranje Vijećnice.

 Učesnici protesta u Sarajevu, koji su stigli pješke iz mnogih gradova Federacije BiH, razišli su se ispred Parlamenta FBiH gdje su tražili ostavku entitetske vlade zbog lošeg socijalnog i privrednog stanja, ali su se okupili ispred Gradske vijećnice koja se večeras otvara u nadi da će tamo naći političare koji će ih saslušati.

Sarajevska Vijećnica večeras je, 22 godine nakon što je zapaljena, i 18 godina nakon početka obnove, ponovo otvorila svoja vrata na radost gradjana Sarajeva, ali i svih onih kojima su tekovine civilizacije svetinja.

Fascinantna aula obnovljene Vijećnice bila je dupke puna zvanicama iz zemlje, ali i iz svijeta.

Program svečanog otvaranja počeo je Himnom BiH i Odom radosti, u izvodjenju Sarajevske filharmonije, a nastavlja se gala prijemom gradonačelnika za oko 300 gostiju u svečanoj sali.

Dok zvanice prisustvuju svečanom otvaranju Vijećnice, spolja dopiru povici "lopovi, lopovi" i "ostavke, ostavke", koje uzvikuju demonstranti okupljeni preko puta zgrade.

Predsjedavajući Predsjedništva BiH Bakir Izetbegović rekao je da otvaranje Vijećnice predstavlja pobjedu dobra nad zlom.

"To je pobjeda antifašizma nad fašizmom, života nad smrću, veliki dan za Sarajevo i BiH", rekao je on.

Dopredsjedavajući Vijeća ministara BiH Zlatko Lagumdžija čestitao je gradjanima Sarajeva i BiH otvaranje Vijećnice.

"Ovo je simbolični čin, nadam se da će Većnica uskoro zaživjeti", poručio je on.

Visoki predstavnik u BiH Valentin Incko prisjetio se prvih dana obnove Vijećnice prije 18 godine i toga da su i tada zajedno radili bosanski i evropski stručnjaci.

"I danas su ovde Austrija, Španija, Evropska unija i drugi. Ovo je, ipak, najljepši simbol grada", izjavo je Incko.

Nakon što je zapaljena 1992. godine, Vijećnica je obnavljana 18 godina, u šta je uloženo oko 12 miliona evra.

Protesti su inače počeli simbolično u pet do 12, na Dan Evrope i pobjede nad fašizmom. Iako ih je na početku protesta bilo par stotina, sada se njihov broj povećava, kako vrijeme prolazi, a demonstranti kažu da neće odlaziti ni tokom noći kako bi ukazali na nemar Vlade FBiH, čiju vanrednu sjednicu i ostavku traže, prenosi b92.

Građani sa skupa poručuju da su ih glad, prazan stomak, nemaština, zatvorene firme, a najviše nepravda i pljačke političara koji otimaju njihovu imovinu i zatvaraju firme, izveli na ulice kako bi ih konačno skinuli sa vlasti, pišu lokalni mediji.

Današnji protest pokrenuli su aktivisti i učesnici plenuma gradjana iz nekoliko gradova u FBiH, izrasli iz protesta u federaciji, koji su počeli prije tri mjeseca, sa socijalnim zahtjevima ali i zahtjevima za smjenom federalne i kantonalnih vladi, od kojih su neke podnijele ostavke.