Šta su glavni krivci za nastanak bubuljica
Ilustracija

Bubuljice po licu

Šta su glavni krivci za nastanak bubuljica

Iritirajući, bolni i uporni neprijatelji lijepog i blistavog tena nisu samo problem pubertetskog doba. Naime, oni sve češće znaju da nas iznenade u svakoj životnoj dobi.

1. Proizvodi za kosu

Proizvodi za kosu koje svakodnevno upotrebljavamo sadrže ulja i silikone, a njihovi ostaci se, ukoliko kosu ne perete svaki dan, lako prenose do lica. Osam sati tokom kojih je lice u kontaktu sa hemikalijama pomiješanim sa prljavštinom koja se tokom dana zalijepila na dlaku će zatvoriti pore i prouzrokovati stvaranje bubuljica.

2. Pogrešna kozmetika

Kozmetika za njegu kože može da bude vrlo korisna, ali i štetna za vašu kožu. Što su proizvodi bogatiji sastojcima koje ne možete ni da pročitate, postoji veća opasnost od alergijskih reakcija.

Ukoliko osjetite promene na koži pošto nanesete novu kremu ili losion za čišćenje lica, zamijenite novi proizvod sa prirodnim koji ne sadrži dodatne sastojke poput boja i mineralnih ulja.

"Porizvodi za kosu, nesvjesno dodirivanje lica prljavim predmetima i sastojci kozmetike najčešći su uzročnici nastanka bubuljica i u starijem dobu"

3. Izlaganje lica pritisku

Pritisak koji izaziva akne odnosi se na često dodirivanje lica mobilnim telefonom, naslanjanje na dlan dok ste za računarom ili tokom gledanja televizora.

4. Sastojci dekorativne kozmetike

U odabiru primamljivih proizvoda za uljepšavanje i njegu lica često nas izgled njihovog pakovanja kao i ugodan miris sadržaja odvuku od najbitnijeg - čitanja sastava na poleđini ambalaže.

Brojni sastojci, naime, uzrokuju bubuljice, što ne znači da treba da se odreknemo tog proizvoda u potpunosti, ali ako imate muku sa bubuljicama obratite pažnju na ove podmukle sastojke:

Lanolin - Čest sastojak proizvoda namijenjenih suvoj koži zapravo je masnoća životinjskog porekla. On je dobar za suvu kožu, ali nikako nije dobar za kožu podložnu bubuljicama.

Mineralna ulja - efekat koji proizvodi sa mineralnim uljima izazivaju na koži je tanak zaštitni sloj koji fizički sprečava gubitak vode iz rožnatog sloja kože, ali je problem što ispod njega mrtve ćelije kože ostaju zarobljene i pomažu stvaranje bakterija.

"Isoprpyl Mystrate" - najčešći je sastojak proizvoda namijenjenih masnoj koži lica koji otvara pore i isušuje njihovu prirodnu zaštitnu barijeru i izaziva iritacije na koži.

Dodatni mirisi - najčešći su razlog nastanka akni jer iritiraju kožu, pa bi bilo dobro da birate kreme bez mirisa ili da, ukoliko želite, sami dodate po preporuci par kapi eteričnog ulja u njih.

Isušivanje lica - Uklanjanje ulja i vlažnosti iz kože iritira njenu površinu, dok u unutrašnjosti pokreće prirodno stvaranje veće količine uljnog seruma. Koža se brani ispod agresivnih sredstava, pa se trudite da je tretirate što prirodnijim proizvodima prilagođenim vašem tipu kože.

5. Hrana

Na spisku podmuklih ukusnih zalogaja koji nam "kvare" blistav ten su loši ugljeni hidrati poput bijelog hleba, tjestenine i kolača.

Oni naime imaju visok glikemijski indeks koji izaziva porast nivoa glukoze u krvi, čiji se višak ne apsorbuje već pretvara u mast koja utiče na lučenje žlijezda. Treba da budete oprezni i sa zelenim povrćem koje sadrži veliku količinu joda čije taloženje može takođe da uzrokuje akne.

Izvor: 24sata.rs