Poplave u BiH, u Hrvatskoj temperatura u minusu
foto:oslobodjenje.ba

Nevrijeme zahvatilo region

Poplave u BiH, u Hrvatskoj temperatura u minusu

Sarajevo i Tuzla su poplavama najugroženija područja u Federaciji BiH i danas su sve ekipe Federalne uprave civilne zaštite na tom terenu.

Kako je potvrdio vršilac dužnosti direktora Fahrudin Solak, u Kantonu Sarajevo timovi rade na evakuaciji opreme u Sarajevogasu, gdje je 20 vozila pod vodom. Takođe, ispumpava se voda iz poslovnih objekata firme DHL u Nedžarićima i iz Tvornice automobila Sarajevo (TAS) u Vogošći.

"Trenutno su na terenu i timovi za osmatranje Miljacke, jer voda nosi balvane, granje i ostale predmete koji mogu ugroziti mostove", kazao je Solak.

Zbog povećanog vodostaja, ekipe "Vodovoda i kanalizacije" ispumpavaju odvode kako ne bi došlo do većih poplava, jer je kod Drvenije mosta razmak između Miljacke i mosta samo pola metra.

U nekim naseljima, kao što je Buća potok, pojedine ulice su potpuno poplavljene i onemogućeno je kretanje i vozila i pješaka.

Potvrdio je da je osim Sarajeva najugroženije područje u Federaciji i Tuzla, zbog izlivanja rijeke Spreče, koja je poplavila više od 40 hektara priobalnog i poljoprivrednog zemljišta, pri čemu nema ugroženih stambenih, privrednih ni infrastrukturnih objekata.

Kako prenosi "Dnevni avaz", na Bjelašnici pada snijeg, a iz Hidrometeorološkog zavoda FBiH javljaju da se padavine uz niske temperature očekuju i u naredna tri dana, kao i da će sjutra biti još intenzivnije.

U Kantonu Sarajevo od ponoći je u porastu vodostaj, ugroženo je više naselja, tri osobe su evakuisane sa Ilidže, gdje je ugroženo više kuća, rečeno je jutros u Kantonalnom operativnom centru Civilne zaštite Sarajevo.

Izlile su se rijeke Bosna, Dobrinja, kod Energoinvesta, Miljacka se izlila u više naselja, u centru Sarajeva pojavila su se klizišta.

Zbog obilnih padavina, došlo je i do nestanka struje u djelovima opština Vogošća, Novo Sarajevo, Ilidža i Novi Grad, jer su poplavljene brojne trafostanice a neke su isključene iz predostrožnosti.

Veliki broj podrumskih prostorija u poslovnim prostorima na sarajevskoj Baščaršiji poplavljen je, a za mnoge vlasnike borba s vodom trajala je cijelu noć.

Na području Zeničko-dobojskog kantona, vodostaj Bosne u Zenici jutros je iznosi 260 centimetara, što je u porastu za 70 centimetara u odnosu na zadnje mjerenje.

Po prognozi Hidrometeorološkog zavoda RS, za naredna tri dana i u tom entitetu očekuju se padavine i to od 60-150 litara po metru kvadratnom i znatan porast vodostaja rijeka.

Komandir fočanskog opštinskog štaba Čedo Zelović kazao je da se prati vodostaj Drine, od koje za sada ne prijeti opasnost od poplava.

U Hrvatskoj, zbog obilnih padavina, mjestimično praćenih i gradom, jutros su cijela Slavonija i Baranja ostale bez struje, a kvar je ubrzo otklonjen.

Kako prenose hrvatski mediji, čak 67 litara kiše po kvadratnom metru palo je u Cisti Velikoj, u Dalmatinskog zagori, a obilne kiše padale su i u drugim mjestima.

I u Hrvatskoj je pao snijeg, zabijeljeli su se vrhovi Biokova a na najvišem, vrhu Svetom Juri, izmjeren je minus 1,1 celzijev stepen, što je bila i najniža temperatura u zemlji, dok u djelovima Dalmacije duva jaka bura.

(tanjug)