Hitna evakuacija u selima kod Šapca
foto: b92

Postavljaju se dodatna ojačanja nasipa

Hitna evakuacija u selima kod Šapca

Krizni štab za vanredne situacije Grada Šapca pozvao je sve radno sposobne građane da se hitno jave na lokaciju Kasarne ili sportske hale "Zorka", gdje ih čekaju autobusi, radi odlaska na kritične tačke - Čevrntija, Crpna pumpa i Revenica, gdje je neophodno da se ojačaju bedemi, javlja RTS.

U toku je i sjednica Kriznog štaba, prenosi Tanjug.

Prethodno je komadant kriznog Štaba u Šapcu general Ljubiša Diković naredio hitnu evakuaciju stanovništva iz sela uz Savu u okolini Šapca, zbog velike opasnosti od pucanja nasipa.

Riječ je o selima Drenovac, Ševarice, Tabanović, Pričinović, Majur, Mišar, Orašac, Miokus, Dragojevac, Mrđenovac i Provo.

Preventivna evakuacija trebalo bi da bude završena u naredna tri časa.

Na licu mjesta, izvještači Tanjuga zatekli su ljude koji sa megafonima iz automobila pozivaju ljude da ne paniče i da se uključe u tu akciju.

Evakuišu se djeca, žene i starije osobe, a radno sposobni muškarci su pozvani da daju svoj doprinos učvršćivanju bedema na tom području. Ljudi nerado prihvataju evakuaciju.

Ranije danas komandant kriznog štaba u Šapcu general Ljubiša Diković obišao je nasipe u selu Drenovac na petanaestak kilometara od Šapca u uzvodnom toku Save.

Diković je tom prilikom pohvalio pripadnike Vojske Srbije, MUP-a, mještane i dobrovoljce koji neprestano rade na punjenju džakova i učvršćivanju obale utvrda da bi se preduprijedila opasnost od mogućeg probijanja nasipa.

Voda je u ovom selu nadomak Šapca podrila nasipe pa se sada postavljaju dodatna ojačanja sa dzakovima.

Ojačanja se postavljaju ispod niova kilometarskog bedema koji je podignut u ovom područiju.

Prema riječima brigadnog generala Duška Žarkovića, nekoliko stotina pripadnika Vojske Srbije uz druge građane angažovano je na utvrđivanju bedema u okolini Šapca, uzvodno na rijeci Savi.

Po njegovim rijecima, stanje je pod kontrolom, sanacija se vrši na nekoliko kritičnih mjesta i on se nada da će se u tome uspjeti.

U ovom trenutku za Srbiju je najvažnija borba za Šabac, u tom pravcu se upućuje sva pomoć iz inostranstva i timovi koji su stigli iz 17 zemalja, izjavio je danas načelnik sektora za vanredne situacije Ministarstva unutrašnjih poslova Predrag Marić i dodao da su pripremljena tri scenarija za reagovanje.

"U slučaju najgoreg scenarija, tamo je cio sremski potez potencijalno ugrožen", rekao je on za televiziju B92 i najavio da se "taj talas vode iz Hrvatske očekuje najvjerovatnije u srijedu".

"Danas je zbog toga u Šidu ministar (unutrašnjih poslova) Stefanović", izjavio je Marić, koji je podsjetio da borba za Šabac traje već nekoliko dana.

Navodeći da imamo tri scenarija za reagovanje, u zavisnosti od količine vode koja će doći iz Hrvatske, on je objasnio da "prvi ne bi podrazumijevao evakuaciju većeg broja sela", dok drugi "podrazumijeva evakuaciju i Šida, i Bosuta i čitavog niza manjih mjesta".

Uvijek računamo na najcrnji scenario, a to je treći kojim se predviđa "da poplavni talas bude takve jačine da ugrozi i Sremsku Mitrovicu", rekao je Marić.

On je dodao da je druga kritična tačka na koju se sada koncentrišu ekipe za evakuaciju "veliko pokretanje klizišta u Malom Zvorniku", koje je počelo u toku noći. "Praktično je planina počela da klizi ka Drini, uz potencijalnu mogućnost da se napravi prirodna ustava koja bi Drinu skrenula prema Malom Zvorniku i dovela do njegovog plavljenja".

Upozoravajući da se u Srbiji "pokrenulo na stotine klizišta", on je podsjetio da je premijer Vučić dao nalog da se danas sastane Komisija za sanaciju šteta od klizišta koja će da razmotri koja od njih će moći da se saniraju.

Kao jako dobru vijest Marić je naveo da je elektroenergetski sistem u zemlji očuvan i dodao da u ovom trenutku ne očekuje ništa što bi ga ugrozilo.

Na pitanje da prokomentariše tvrdnje da je Krupanj bio zaboravljen pet dana, Marić je rekao da to mora žestoko da demantuje.

"Niko nikog nije zaboravio", istakao je on i dodao da fizički nije bilo moguće da ekipe stignu ranije u taj grad, koji su prekjuče zatekle u stanju "kao posle ratnog razaranja". Od tada se radi na tome da sva neophodna pomoć stigne do stanovništva.

Većim mjestima potrebna veća pomoć, ali niko nije zaboravljen, ponovio je Marić i dodao da "imamo kapacitet da sve uradimo kako treba", ali da je posebno važno da građani slušaju preporuke i apele državnih organa, a ne glasine i poluistine koje stvaraju nepovjerenje.

Govoreći o vrhu poplavnog talasa koji se približava Beogradu, Marić je istakao da je ubijeđen da je grad uradio sve što je trebalo i da nema opasnosti, pa ni potrebe da građani prave zalihe hrane i vode u kući.