Na osnovu prikupljenih informacija o nastalim štetama na objektima koji mogu biti od posebnog značaja za život i zdravlje ljudi i sagledavanja posljedica koje mogu nastati poslije povlačenja vode, a u cilju sprečavanja pojave crijevnih zaraznih bolesti, fitosanitarna inspekcija Ministarstva poljoprivrede i zaštite životne sredine, upozorava poljoprivredne proizvođače koji se vraćaju na svoja imanja sa kojih se voda povlači, da ne ubiraju useve poljoprivrednih kultura i ne koriste ih za ishranu, piše Telegraf.
Prema preporuci Instituta za javno zdravlje sve poljoprivredne kulture koje su bile u kontaktu sa vodom iz poplavnog talasa - zasadi različitih vrsta povrća, voće i druge poljoprivredne kulture, kao i poljoprivredne proizvode uskladištene u ambarima, ne treba koristiti za ishranu, obzirom da pored mogućnosti kontaminacije bakteriološkim izvorima zagađenja postoji i mogućnost hemijskog zagađenja.
Sve namirnice koje su došle u kontakt sa vodom iz poplavnog talasa - poplavljeni frižideri, zamrzivači, ostave, ne treba koristiti za ishranu. Institut za javno zdravlje preporučuje da se za ishranu ne koriste lako kvarljive hranljive namirnice poput mesa, mlijeka i jaja, svježeg voća i povrća već konzervirane namirnice, suho voće i konditorski proizvodi.
Preporuka Instituta je da se sve životne namirnice koje bi mogle da dođu u kontakt sa vlagom drže u staklenim i metalnim dobro zatvorenim posudama. Neophodna je striktna higijena ruku, posebno pri pripremi i konzumiranju hrane, dok se u slučaju pojave simptoma kao što su mučnina, povraćanje, dijareja i povišena temperatura obavezno jave ljekaru.
Izvor: Telegraf.rs