Kako je navedeno, u Srbiji trenutno postoje tri kafilerije u kojima se mogu uništavati leševi životinja - u Inđiji, koja ima najveće kapacitete, i u Somboru i u Ćupriji.
Dodaje se da su kafileriju "Energo zelena" u Inđiji u kojoj je Vlada Srbije odobrila da se, pod posebnim uslovima prerade životinje uginule u poplavama, danas obišli ministarka poljoprivrede i zaštite životne Snežana Bogosavljević Bošković i načelnica veterinarske inspekcije Sanja Čelebićanin.
Čelebićanin je kazala da prilikom transporta, ulaska i prerade uginulih životinja moraju strogo biti ispoštovane procedure, naglasivši da kafilerija u Inđiji ima dovoljne prerađivačke kapacitete, ogromne prijemne tankove i ispunjava sve veterinarske i sanitarne uslove za postupanje sa tim materijalom.
Ona je, kako se ističe u saopštenju, naglasila da će prilikom transporta stoke iz pograničnih područja biti ispoštovana specifična procedura, kao i da će leševi životinja biti transportovani u specijalnim vozilima koja su posebno označena.
“Leševi životinja prerađuju se u mesno koštano brašno prve kategorije koje se koristi kao gorivo u pećima sa izuzetno visokim temperaturama od 800 do 1.000 stepeni i u tehničku masnoću, koja takođe služi u tehničke svrhe”, kazala je Čelebićanin.
Vlada Srbije donijela je juče odluku da zbog vanredne situacije izazvane poplavama u BIH, uveze leševe životinja iz te zemlje, kako bi se neškodljivo uklonili u Srbiji.
Ministarka Bogosavljević Bošković kazala je juče da je taj uvoz jedino rješenje, jer bi nerješavanje tog problema moglo da ugrozi bezbjednost i u Republici Srpskoj, Bosni i Hercegovini i Srbiji.
Izvor: B92