1. Makazice za nokte držite dalje od kožice, ukoliko niste profesionalac lako možete stvoriti ranice i podstaknuti infekciju oko nokta. Naime makazicama se preporučuje da isječete samo oštećeni dio kožice koji je očigledno višak. Nakon što kožicu odstranite operite ruke u toploj vodi i umasirajte toplim bademovim uljem, te ostavite da ga koža upije.
2. Jedan od najvažnijih dijelova higijene je redovno pranje ruku, pri čemu je pretjerivanje štetno. Izlaganje ruku sapunu više od deset puta dnevno često uzrokuje crvenilo, svrab i perutanje. Kako bi izbjegli takve iritiracije na koži izbjegavajte vruću vodu koja crpi svu vlagu iz kože. Koristite blage sapune i poslije svakog pranja dobro osušite kožicu posebno oko noktiju koja je često sklona nastanku gljivica ukoliko je predugo izložena vlazi.
3. Zanoktice se najlakše pojavljuju kad je koža oko noktiju isušena pri čemu se prirodni masni zaštitni sloj gubi, a ujedno i elastičnost. Stoga nastojte kožu nahraniti i to ne samo ujutro i naveče nego barem dva puta tokom dana koristeći hidratantne kreme. Posebno djelotvoran je vitamin E, direktno nanesen na kožicu i umasiran.
4. Potiskivač je neophodan alat u rješavanju tvrde kožice oko nokta, koristite ga najmanje dva puta sedmično. Za usphešno potiskivanje kožice potrebno ju je prethodno nahraniti s malo ulja kako bi omekšala.
5. Ukoliko imate višak vremena i pobornik ste kućne radinosti lako možete pripremiti smjesu koja će omekšati kožu oko noktiju i spriječiti nastajanje zanoktica.
Potrebni sastojci:
- 1 kašika gline
- 1 kašika maslinovog ili bademovog ulja
- 3 kapi eteričnog ulja lavande
Priprema:
U staklenu ili keramičku posudu stavite glinu i maslinovo ulje, snažnim pokretima sve dobro izmiješajte i kada dobijete homogenu smjesu dodajte eterično ulje lavande. Smjesu nežno u tankom sloju umasirajte u kožicu oko nokta i ostavite da stoji oko 5 min, isperite u mlakoj vodi. Smjesu možete čuvati u zatvorenoj posudi u frižideru do tri dana.
Izvor: zadovoljna.hr