U Kelnu
Redžep Tajip Erdogan

Nikoga ne ostavlja ravnodušnim

U Kelnu "vanredno" zbog Erdogana

U Kelnu je, povodom dolaska turskog premijera Redžepa Tajipa Erdogana, angažovano 2.000 policajaca. Došle hiljade pristalica, ali i protivnika.

Izvještači se slažu da je "vanredno stanje" i javljaju da je u grad stiglo i 15.000 njegovih obožavalaca, ali i 30.000 protivnika.

Mediji, povodom dolaska Erdogana u njemačku metropolu u Sjevernoj Rajni Vestfaliji, gdje su mnogi Turci našli uhljebljenje, pišu da njemački poreski obveznici plaćaju veliki dio cijelog ovog događaja-spektakla i navode ovu posjetu kao svojevrsnu provokaciju turskog premijera.

Samo angažman njemačke policije danas u Kelnu košta oko 200.000 eura, tvrde upućeni i navode da je oficijelni povod Erdoganove posjete deseta godišnjica od formiranja Unije evropsko-turskih demokrata koja podržava Erdoganovu vladajuću partiju.

Njemački političari, međutim, optužuju Erdogana da prebacuje tursku izbornu kampanju na njemačko tlo i da pred izbore u avgustu želi u Kelnu da vrbuje za glasove oko milion i po Turaka, koji žive u Njemačkoj.

U cijelu ovu priču uključila se i njemačka kancelarka Angela Merkel koja je savjetovala uzdržanost Erdoganu tokom posjete Kelnu.

U Njemačkoj su sve veće kritike javnosti i političara zbog Erdogana, na koga su se, poslije rudarske tragedije u Somi sa brojnim mrtvim i neprihvatljivim potupcima Turske protiv demonstranata, svalile mnoge kritike.

Erdogan, jedan od najvećih kritičara njemačke unutrašnje, ali i spoljne politike, prilikom svojih posjeta izaziva brojne diskusije i kritike i nikoga ne ostavlja ravnodušnim.

Analitičari ocjenjuju da kada je riječ o njemačko-turskim odnosima, tu nema vidljivih pomaka ni kada je riječ o"zaglavljenim" pristupnim pregovorima Turske sa EU, ni u pitanju turske ljutnje zbog, navodno, blagog stava Berlina prema kurdskoj zabranjenoj PKK partiji, nepomirljivog stava Ankare prema Kipru...