Pored toga, na večerašnjem sastanku u Briselu razmjenjuju se i mišljenja o tome ko bi bio najbolji kandidat za novog predsjednika Evropske komisije, prenosi B92 pozivajući se na agenciju Beta.
Predsjednik Evropskog savjeta Herman van Rompej je u uvodnoj riječi na ovom nezvaničnom samitu šefova država ili vlada EU naglasio da su na izborima za EP "glasači poslali snažnu poruku, a opšta slika je mješavina kontinuiteta i promjena".
Van Rompej je ocijenio da je otud poželjna "početna rasprava o prioritetima Unije u idućim godinama, a dok je nužno da naše zemlje nastave putem oporavka, nužan je pozitivan program za Evropsku uniju u cjelini".
On je dodao da bi "volio da o tome čuje mišljenje" prisutnih vođa evropske dvadesetosmorice, a više lidera EU su dolazeći na samit naglasili da EU mora da se preokrene ka opipljivijem udovoljavanju interesa i očekivanja građana, prije svega u cilju oporavka privrede i otvaranja novih radnih mjesta.
Njemačka kancelarka Angela Merkel, francuski predsjednik Fransoa Oland i italijanski premijer Mateo Renci su to potvrdili kao neposredan cilj da bi se učvrstila EU i uzdrmano povjerenje ne malog dijela građana u evropske institucije i politike.
Oland i Renci su podvukli da se u cilju pospješenja privrednog rasta i zapošljavanja mora posegnuti i za javnim investicijama.
Njemačka kancelarka Merkel posredno je potvrdila da smatra da se i dalje mora prevashodno obezbijediti da se posezanjem za budžetskim izdvajanjima ne troši više nego što se u budžet doprinosi, a da je nužno izvršiti i strukturne reforme da bi sve evropske zemlje bile konkurente na svjetskom tržištu.
Holandski premijer Mark Rute je novinarima rekao da vođe EU "moraju uobličiti odgovor" na novonastalu situaciju, a da se EU mora usredsrediti na ono što zaista djelotvorno može da čini.
Lideri Unije su potvrdili da neće već večeras razgovarati o imenima kandidata za novog čelnika Evropske komisije, a britanski premijer Dejvid Kameron je uoči samita vođama više članica Unije prenio odlučno protivljenje da novi čelnik Komisije bude Žan-Klod Junker, čija je grupacija partija desnice dobila najviše poslanika u EP.
Kameron je naveo da je Junker "tvrdokorni federalista", a vlada u Londonu je protiv napredovanja EU ka nekoj federalnoj strukturi.
Britanski premijer je podvukao da je zato nužno proširiti raspravu o kandidatima za predsjednika EK, a i švedski premijer Fredrik Reinfeldt je predočio da ne treba prihvatiti da kandidati stranačkih grupacija s najviše poslanika u EP automatski budu kandidati.
Nijedan od kandidata za čelika EK nema većinu u parlamentu EU, na šta je ukazala i njemačka kancelarka koja je stavila do znanja da je zato potreban širi dogovor, mada je ocijenila da bi Junker bio dobar kandidat.
Drugi mogući kandidat je socijalista Martin Šulc.
Vođi EU, prema temeljnom aktu Unije - Ugovoru iz Lisabona, moraju "imati na umu" čija grupacija i kandidat su dobili najviše glasova u EP, ali bi mogli zaključiti da budući predsjjednik Evropske komisije treba da bude i neka nezavisna ličnost.
Već ranije spominjalo da bi kao "jahači iz sjenke" za položaj čelnika Evropske komisije mogli da se pojave direktorka Međunarodnog monetarnog fonda Kristin Lagard, danska premijerka Hele Torning-Šmit, bivši generalni sekretar Svjetske trgovinske organizacije Paskal Lami, ali bi prednost trebalo da ima jedna žena.
G.