Budimir: Srbija i Srpska se brane istinom
Milojko Budimir

Beograd

Budimir: Srbija i Srpska se brane istinom

Predsjednik Asocijacije izbjegličkih udruženja Srba iz Hrvatske Milojko Budimir ocijenio je da je za Srbe iz Hrvatske, kao i za sav srpski narod, izuzetno značajno da se odbrani istorijska istina o uzrocima početka Prvog svjetskog rata i da se onemogući dalji pokušaj da se kroz imputiranje krivice raslabi Srbija i podriju temelji Republike Srpske.

On je rekao Srni da je teza da su Srbi krivci za rat istorijski i činjenično neutemeljena i predstavlja podmetanje onih koji žele da kroz nju postignu određene ciljeve.

"Moglo bi se reći da mi ne znamo šta oni pripremaju. Ono što je dozvoljeno drugima nije dozvoljeno Srbima. Najbolji primjer za to je Kosovo i Metohija", naglasio je Budimir.

On je upozorio pri tom da zagovaranje ove teze, za koju smatra da će u godini obilježavanja Velikog rata biti činjenično oborena, može dovesti u pitanje i Republiku Srpsku.

"Zaista ništa ne bi smjelo da dovede u pitanje Srpsku, jer ako bi se to desilo to bi mogao biti početak jednog novog sukoba i rata koji bi mogao da poprimi šire dimenzije, a čini mi se da više nikom ne bi trebalo da bude do rata", smatra Budimir.

On je podsjetio da su Srbi iz Hrvatske kao dobrovoljci masovno odlazili u Prvi svjetski rat sa samo jednom željom - da sa svojim sunarodnicima žive u istoj državi.

Budimir je naglasio da je upravo stoga njihovim potomcima jako važno da ovaj dio istorije bude na pravi način tretiran i da se ne desi još jedna u nizu revizija koja po pravilu uvijek bude na štetu Srba.

"Za sve Srbe, a posebno za Srbe sa tih prostora, bitno je da se iznese istina o tom šta se desilo. Po nekim tumačenjima Srbi na tom području su krivi za oba velika rata i za građanski rat. Jednostavno su zamijenjene teze. Tako da je agresor oslobođen, a žrtva je kriva. Mislim da se to nije desilo u istoriji nijednog naroda", rekao je Budimir.

On je naglasio da nije slučajno što se Gavrilo Princip pojavio baš na prostoru tromeđe Like, Dalmacije i Krajine, jer je narod tog kraja vjekovima težio da se oslobodi osvajača i da živi u zajedničkoj državi sa ostalim Srbima.

"Najbolji dokaz za to je posjeta kralja Aleksandra manastiru Krupa 1929. godine, kada je tamošnje Srbe pitao šta žele da im kao njihov kralj udovolji željama. Oni su rekli da su sve njihove molbe udovoljene pobjedom na Kajmakčelanu. To znači da ništa nisu tražili osim da žive zajedno sa onim koji su stvorili jugoslovensku državu. Nažalost Slovenci i Hrvati nikad nisu tako mislili ni tada ni 1990–tih godina", zaključio je Budimir.

Izvor: Blic