Lukašenko je najavio da će donijeti zakon kojim će seljacima i radnicima na selu biti zabranjeno da prestanu da obavljaju svoje poslove na selima i da neće smjeti da se sele u gradove.
„Juče je na moj sto stigao dekret koji se tiče, jednostavno govoreći, kmetstva. Taj dekret bi povećao moć regionalnih gubernatora i naučio seljake da budu mnogo efikasniji“, rekao je Lukašenko, prenosi portal Gazeta.ru.
Prema njegovim riječima, gubernatori koji ne bi uspjeli da osiguraju pravovremenu sjetvu ili žetvu bili bi otpušteni.
Bjeloruski predsjednik je, prije nego što je počeo da se bavi politikom, bio zamjenik predsjedavajućeg za kolektivnu poljoprivredu u SSSR-u. Bjelorusija inače proizvodi ogromne količine krompira, žitarica i stoke, ali metodi uzgajanja se nijesu promijenili još od sovjetskih vremena.
Niske zarade i slaba perspektiva napretka u poljoprivredi natjerali su mnoge seljake da potraže bolju budućnost u gradovima ili u susjednoj Rusiji.
Kmetstvo je u carskoj Rusiji ukinuo još car Aleksandar Drugi 1861. godine, ali je za vrijeme sovjeta ponovo, samo pod drugim imenom i sistemom, vraćeno. Radnici su u SSSR-u bili vezani za određenu zemlju i bile su im nametnute restrikcije na putovanja.
Ukoliko Lukašenko potpiše novi dekret, Bjelorusija će prekršiti međunarodnu konvenciju o ukidanju prinudnog rada iz 1957. godine, čija je potpisnica. To Lukašenka, međutim, nije spriječilo da potpiše sličan dekret koji se odnosio na zaposlene u drvnoj industriji 2012. godine.
Ipak, Rusija bi možda mogla da uloži protest, pošto je potpisan dogovor kojim će ekonomske veze između Rusije, Bjelorusije i Kazahstana biti ojačane. Prema tom dogovoru, potpisnice moraju da garantuju, između ostalog, slobodno kretanje radne snage preko granica sve tri zemlje.