Predstavljajući projekat kojim će u Palati Malipjero u Veneciji od 7. juna do 23. novembra biti prezentirani primjeri novije arhitekture u Crnoj Gori kojima je neophodno dati novu upotrebnu vrijednost, on je podsjetio da se upravo temom revitalizacije ovo ministarstvo bavi više od godinu dana.
Gvozdenović je podsjetio da će u crnogorskom paviljonu, koji će zvanično biti otvoren 5. juna, biti postavljene nesvakidašnje makete djelova danas, praktično, zaboravljenih objekata kajakaškog kluba „Galeb“ u Podgorici, Spomen doma u Kolašinu, Doma revolucije u Nikšiću i Hotela „Fjord“ u Kotoru. Predstavljanje će činiti i potencijalne scenarije njihovog razvoja.
- Riječ je o ozbiljnom kulturno-arhitektonskom nasljeđu kojim se predstavlja graditeljstvo u Crnoj Gori, i ovo je prilika da im damo novu šansu. I mi se ovime bavimo ne samo na pomenuta četiri projekta već i na nizu drugih. Ovo su projekti koji predstavljaju posebno blago, koje treba da prezentiramo, ali i koje treba da stavimo u funkciju. U njima treba da bude prepoznata i jednstavnost izraza i njihova funkcionalsnost. To je kvalitet ovog nasijeđa, ali je i kvalitet za budućnost.
Ovakvim predstavljanjem na Bijenalu arhitekture, Gvozdenović vidi mogućnost različitog vrednovanja prostora koje su izgubili svoju prvobitnu namjenu.
- Sada se intenzivno radi na takvom jednom projektu revalorizacije Doma revolucije u Nikšiću. Važno je da ovakav pristup obezbjeđuje da te projekte stavimo u funkciju. A za stavljanje u funkciju potrebnam nam je dodatna podrška iz inostranstva, naročito materijalna – potcrtao je Gvozdenović.
On je posebno izrazio zahvalnost stručnom timu na čelu sa arhitekticom Dijanom Vučnić, koji je radio na pripremi paviljona, u relativno kratkom vremenskom periodu.
- Zahvaljujem ministarstvima kulture i održivog razvoja i turizma koji su prepoznali vrijednost našeg projekta „Prikrivena blaga“ („Treasures in Disguise“) – ta zaista prikrivena blaga Crne Gore – odgovorila je Vučinić.
Ovako zamišljena prezentacija Crne Gore na Bijenalu arhitekture nastala je tokom prošlogodišnje Ljetnje škole arhitekture - Kotor APSS, koja se održava u okviru Kotor Arta, kada su data prva rješenja za budući izgled i namjenu Hotela „Fjord“.
Osim na već poznate činjenice o predstavljenim objektima, komesarka paviljona je podsjetila da su u timu još bili Boštjan Vuga, Simon Hartman, Ilka i Andreas Rubi i Nebojša Adžić. Posljednjih par mjeseci su, dodaje, posebno radili na promociji.
- Palata Malipjero se nalazi u samom gradu, a posjetioci Bijenala nisu naviknuti da zalaze u te djelove Venecije. Prema sugestiji saradnika iz Njemačke, počeli smo prije dva mjeseca intenzivnu kampanju na Internetu i društvenim mrežama kako bi što više ljudi čulo za projekat Crne Gore. Sad već možemo da kažemo da imamo impresivnu listu gostiju međunarodne arhitektonske javnosti za otvaranje paviljona i da su na društvenim medijima - i uopšteno - aktivne društvene diskusije o projektima koje predstavljamo – navela je Vučinić i dodala da će u četiri prostorije palate biti izložene ogromne, nestandardne makete pojedinih segmenata objekata, na kojima će moći, prije svega, da se vidi njihova unutrašnjost a time i upotrebna vrijednost.
Takođe, sva četiri objekta naći će se u „Bibliji arhitekture novijeg doba“ koju uređuje arhitekta Rem Kolhas, umjetnički direktor ovogodišnjeg Bijenala arhitekture.
- Ovi projekti nisu u svrhu zaštite objekata, već ne naša namjera da oni posmatrač prepozna njihovu vrijednost i da ponovo budu u upotrebi. Ovo su problemi Crne Gore već dvije decenije, a mi smo sugerisali odgovore na neke od njih – zaključila je Vučinić.
Uz nju, komesar Crnogorskog paviljna biće i predsjednik Saveza arhitekata Crne Gore, Nebojša Adžić
- Naše učešće je značajno i zbog toga što ćemo njime moći da preispitamo naše potencijale. Bitno je i da je Vučinić obezbijedila mrežu saradnika koji su nam od velike pomoći, što se može vidjeti i na Kotor APSS-u. Upravo će učešće tih poznatih evropskih arhitekata biti od značaja jer će moći da daju odgovore na ove probleme koji već dugo postoje u Crnoj Gori.
Na kraju, Adžić je istako da ovakvi projekti ujedno predstavljaju turističku ponudu Crne Gore i njenih potencijala.
(Portal Analitika)