Njemci poručuju: Evropa ne smije dozvoliti da je London ucjenjuje
ilustracija

Uzeti u obzir mogućnost izolacije

Njemci poručuju: Evropa ne smije dozvoliti da je London ucjenjuje

Britanski premijer Dejvid Kameron je, svojim prijetnjama o napuštanju Evropske unije ako evropski federalista Žan-Klod Junker bude izabran za šefa Evropske komisije (EK), izgleda, naljutio njemačke političare koji od kancelara Angele Merkel traže da ne popusti ucjenama Londona i potvrdi podršku Junkeru.

Hans-Peter Ul, ekspert za spoljnu politiku bavarske Hrišćansko-socijalne unije (CSU), "sestrinske" partije Hrišćanko demokratske unije (CDU) kancelara Merkelove, čiji su poslanici najbrojniji u novom sazivu EP, predložio je, poslije Kameronovih izjava, da se čak uzme u obzir i mogućnost izolacije Velike Britanije.

"Ako Britanci razmišljaju o sopstvenom putu i žele da napuste EU, onda molim lijepo", rekao je Ul ovog vikenda njemačkim medijima, naglasivši da bi to, do duše, bila šteta za EU, ali "sigurno još veća za Britance".

I iz redova Socijaldemokratske partije Njemačke (SPD) vrši se pritisak na Merkelovu da iznese jasan stav o Junkeru, kao budućem predsjedniku EK i da ne popusti pritiscima Londona u svađi oko budućeg šefa EK.

Šef poslaničkog kluba SPD u Bundestagu Tomas Operman rekao je da "ne vidi razlog zašto Junker ne bi trebalo da bude šef EK".

Povodom prijetnji iz Londona da bi Velika Britanija mogla da napusti EU, ukoliko Junker postane šef EK, Operman je rekao da EU-ugovori ne predviđaju nikakvu veto-poziciju za Veliku Britaniju, a slično kao i on, reagovala je i generalni sekretar SPD Jasmnina Fahimi, zahtjevajući od Merkelove odlučnost.

"Bila bi farsa ako bi Evropa dozvolila ucjenu od onoga (Kameron) koji ne razuijme Evropu i djeluje protiv evropskih uspjeha, kako bi sebe nacionalno profilisao", rekla je Fahimi i jasno naglasila da britanski premijer Kameron ne smije određivati u kom pravcu će ići EU, dok je bivši ministar unutrašnjih poslova Hans-Peter Fridrih (CSU), međutim, ocijenio da budučhi šef EK mora uživati i povjerenje Londona i zato predložio Junkeru da razriješi sporne stvari sa svojim kritičarima.

Sam Junker rekao je da Evropa ne smije dozvoliti da bude ucjenjena, tvrdeći da njega podržava velika većina šefova država i hrišćansko-demokratske i socijalisticke vlade.

I Merkelova je, kako prenosi RTCG, prvi put u petak rekla da podržava Junkera, kao i šef diplomatije Frank-Valter Štajnmajer (SPD).

Kada je riječ o izboru šefa EK, ugovori EU predviđaju da šefovi država ili vlada zemalja EU predlažu EP kandidata, uzimajući pri tom u obzir rezultate glasanje za EP, na kojima su ovaj put, 25. maja, evropski konzervativci EVP postigli najbolji uspjeh.

Kandidat zatim mora da dobije većinu poslaničkih glasova.

Kameron je i ranije najavio da će 2017. održati referendum o članstvu Velike Britanije u EU.