Hrana koju trebate izbaciti sa svog jelovnika
Ilustracija

Čuvajte zdravlje

Hrana koju trebate izbaciti sa svog jelovnika

Bilo da je riječ o višestruko prerađenim biljnim uljima ili prerađenoj hrani čije porijeklo više niko ne može prepoznati, namirnice s liste koja slijedi loše utiču na vaše zdravlje, a mogu takođe negativno uticati na sportski trening i formu.

One vas sigurno neće ubiti kad ih pojedete, ali njihova konzumacija bi vam mogla stvoriti probleme.

Prerađenoj hrani teško se oduprijeti jer su cijene pristupačne, a ukusi vrlo primamljivi. Zbog toga mnogi ni ne razmišljaju o tome kakve posljedice takva hrana ima po zdravlje. Teško je eliminisati svu prerađenu hranu iz upotrebe, ali vrijedi pokušati da izbacite poneku namirnicu s ove liste.

Margarin

Za razliku od maslaca, koji se pravi od mlijeka, margarin se dobija iz biljnih ulja. U preradi dolazi do stvaranja transmasnih kiselina koji podstiču upalne procese u tijelu, oštećuju ćelije i zidove krvnih sudova. Smatra se da ova vrsta biljne masti povećava rizik od kardiovaskularnih bolesti, pa čak i od raka. Zasigurno jedna od najgorih namirnica za naše tijelo, zbog čega se i nalazi na samom vrhu ove lestvice.

Voće i povrće iz konzerve

Najpoznatiji izvor dragocijenog likopena i drugih važnih hranjivih sastojaka je paradajz. Ali ako ga kupujete u konzervi, sve njegove koristi padaju u vodu. Konzervisana hrana sadrži štetni sastojak BPA, a najviše ga ima u soku od paradajza, jer zbog svoje kiselosti izaziva veće ispuštanje BPA iz zidova konzervi. Zato jedite svježe paradajze ili one iz staklene ambalaže. U obzir dolazi i kartonska ambalaža koja ne sadrži BPA.

Suhomesnati proizvodi

Salame, slanina, viršle i drugi suhomesnati proizvodi puni su nitrita, a meso koje se koristi za njihovu proizvodnju je već zbog samog načina industrijskog uzgoja puno hormona i antibiotika.

Pržene grickalice

Grickalice će vaše napore da smanjite broj kilograma i pravilno se hranite barem poremetiti, ako ne i potpuno srušiti. One sadrže mnogo soli, kalorija i konzervansa. Siromašne su nutritivnim vrijednostima i vlaknima zbog čega usporavaju probavu. Kokice koje se pripremaju u mikrotalasnoj sadrže jedinjenje PFOA koje prijanja na kokice i štiti ih od lijepljenja za kesicu, a preliminarne studije na ljudima povezale su tu hemikaliju s neplodnošću, rakom jetre i testisa.

Veštački zaslađivači

Ako nešto ne možete pronaći u prirodi, vjerovatno je bolje da ga izbegavate u ishrani. Med, stevija, pa čak i običan šećer bolji su zaslađivači od vještačkih. Nije problem u konzumaciji šećera i slatkiša - problem je kada svoje "kvalitetne" obroke mijenjate slatkim i tako unosite previše šećera u organizam.

Gotovi kolači - poslastice

Osim visokog nivoa soli i šećera, gotovi kolači mogu sadržati i transmasti koje se dodaju u hranu zbog veće isplativosti. Transmasti takođe produžuju rok trajanja i poboljšavaju njihovu spoljnu teksturu. Mogli bismo nabrojati mnogo vrsta različitih krofni i ostalih tijesta u dubokom ulju koja nikako ne bi trebalo da budu na vašem jelovniku.

Gazirani sokovi

Sadrže ogromne količine šećera i to u tečnom obliku koji je dokazano najgori oblik konzumacije šećera. Osim toga, sadrže i razna štetna jedinjenja poput boje i konzervansa.

Alkohol

Iako svako ponekad "zaviri u čašicu" vrijedi naglasiti da prekomjerno konzumiranje alkoholnih pića nikako ne ide zajedno sa treniranjem i zdravim načinom života. Slično kao i s ostalim porocima, trebalo bi da budete umjereni i s alkoholom, koji može izazvati brojne probleme u vašem organizmu.

Umaci i prelivi za salatu

Razni umaci kojima svakodnevno "popravljamo" ukus svoje hrane često su prepuni masti, šećera, kiselina koje našem organizmu nikako ne mogu biti od koristiti.

Zaključak

Odnos omega-6 i omega-3 masnih kiselina u zapadnjačkoj ishrani iznosi 15:1, a trebalo bi da bude 1:1 ili barem 2:1 za omega-6.

Visokorafinisana biljna ulja danas se uveliko koriste u pekarskim proizvodima i prženoj hrani. Zbog ove neravnoteže u tijelu dolazi do upalnih procesa. Važno je zato češće jesti kuvanu ribu bogatu omega-3 masnim kiselinama, maslinovo ulje, kokosovo ulje i mljevene sjemenke lana.