1. Alkohol
Alkohol djeluje kao diuretik što znači da povećava izlučivanje tečnosti iz organizma čega je često posljedica dehidracija. Ona se naime događa i u našim ustima koja nakon određenog broja ispijenih čaša postaju suva i neugodnog zadaha jer alkohol sputava proizvodnju sline u ustima. Bez sline ostajemo bez enzima koji razgrađuju loše bakterije u usnoj šupljini, a njihovo ubrzano množenje uzrokuje loš zadah. Za čašu vode iza svake čašice alkohola sada definitivno imamo razlog više.
2. Žvakaće gume s ukusom mentola
Sudeći po reklamama proizvodi na bazi mentola jedini su čudotvorci na putu do svježeg daha. No, činjenica je da nakon svega par minuta mentol islapi iz žvakaće gume, a dah postaje nepodnošljivo neugodan. Razlog tome su skriveni šećeri, inače uzročnici loših bakterija u ustima koje stvaraju spojeve sa sumporom, a sumpor je glavni krivac lošeg zadaha. Zato umjesto kupovnih osvježivača daha koristite one prirodne.
3. Crveno meso
Ishrana koja obiluje proteinima, a ugljenih hidrata ima tek u tragovima najčešće rezultira neugodnim zadahom iz usta. Takva pojava nastaje usljed nemogućnosti organizma da preradi velike količine proteina, a posljedica je spora razgradnja u crijevima nakon čega se toksini poput amonijaka ispuštaju u tijelo i između ostalog izlaze kroz usnu šupljinu.
4. Sušeno voće
Sušeno voće nije samo prepuno šećera koji su pogodni za razvoj bakterija već obiluje i netopivim vlaknima celuloze koja ostaju među zubima i nakupljaju šećer. Kako biste uklonili vlakna prije nego li se nagomilaju bakterije obavezno koristite konac za čišćenje zuba.