"Haški tribunal nije uspio da ovlada slučajem protiv Vojislava Šešelja, a prijedlogom da se Šešelj pusti na prijevremenu slobodu sudija Jean-Claude Antonetti pokušava da se izvuče iz ove situacije", izjavila je za beogradski Blic Nataša Kandić, koordinatorka procesa REKOM.
Naime, Haški tribunal je pozvao Šešelja da se izjasni o privremenom oslobađanju, a ona sumnja da će Šešelj prihvatiti ponudu jer je “uvijek do sada odbijao sve beneficije koje su mu nuđene i interesuje ga samo oslobađajuća presuda”.
S druge strane, Zoran Krasić, šef tima za odbranu Šešelja, tvrdi da je “odluka Pretresnog vijeća već donijeta i ne zavisi od odgovora Šešelja i tužioca, a on Šešelja očekuje za desetak dana u Beogradu”. Rok za izjašnjavanje o prijedlogu Pretresnog vijeća je sedam dana od kada ga Šešelj primi.
Sagovornici Blica smatraju da bi ako Šešelj ne bude pušten privremeno na slobodu, njegov boravak u pritvoru u Hagu mogao da se produži na neizvjesno dugo vremena, budući da je u slučaju novoimenovani sudija Madaje Nijang i da mu je potrebno vrijeme da se upozna s cijelim slučajem da pročita spis čitavog procesa i pregleda videosnimke iskaza svjedoka.
Šešelj se od 24. februara 2003. nalazi u pritvoru pod optužnicom koja je više puta mijenjana i koja ga tereti za teške zločine protiv humanosti počinjene tokom ratova u bivšoj Jugoslaviji od 1991.
"Za jedanaest godina nikad nisu bili ni blizu osude iako su imali dokaze. Šešelj je pokazao vještinu u manipulaciji dokazima i opstrukciji predmeta i uvijek je uspijevao da ih nadigra, a sada u Tribunalu više i nema snage da se razriješi taj slučaj. Došli su u bezizlaznu situaciju i Antoneti na ovaj način pokušava da se izvuče", prokomentirala je Nataša Kandić.
I advokat Branislav Tapušković ne vjeruje da će Šešelj tražiti bilo kakvu milost od Tribunala, već će se truditi da im oteža situaciju.
Šešelj se 23. februara 2003. godine dobrovoljno predao Haškom sudu, gdje se izjasnio da nije kriv ni po jednoj tački optužnice, koja ga tereti za zločine protiv čovječnosti i kršenje zakona i običaja ratovanja od 1991. do 1993. godine u Hrvatskoj, BiH i Vojvodini.
Od tada je u pritvoru u Sheveningenu, a njegov predmet je i dalje u pretresnom postupku, koji je počeo 2007. godine. Tužilaštvo je krajem 2010. završilo iznošenje dokaza, a optuženi, koji se sam brani, nije želeo da iznosi nikakve argumente odbrane.
Završne riječi održane su u martu 2012, a izricanje presude bilo je zakazano za 30. oktobar 2013. godine.
Šešelj je, međutim, u julu 2013. zatražio izuzeće sudije Harhofa zbog sumnje u njegovu pristrasnost. Sud je prihvatio Šešeljev zahtjev i umesto Harhofa je imenovan sudija Mandiaje Nijang.
Optuženi je početkom godine zatražio da bude oslobođen ili da suđenje počne ispočetka jer, kako je naveo, nije pravično da postupak bude nastavljen uz sudiju koji nije pratio postupak od početka.
Odvojeno od optužnice za zločine protiv čovječnosti i kršenje zakona i običaja ratovanja, Šešelj je u tri postupka osuđen zbog nepoštovanja suda, na 15, 18 i 24 mjeseca zatvora.
Izvor: nezavisne.com