Generalni sekretar Savjeta za regionalnu saradnju Goran Svilanović naglasio je izvodljivost samog procesa za koji je rekao da je „realna ravnoteža između ambicija i stvarnosti“. Govoreći ispred Evropske komisije, Kjartan Bjornsson, zamjenik šefa Odjeljenja za regionalne programe u Generalnoj direkciji za proširenje, opisao je strategiju JIE 2020 kao „pravi pristup u pravo vrijeme i na pravom mjestu“. I Svilanović i Bjornsson su naglasili da građani regiona „zaslužuju bolji život“ i da postoji još mnogo toga što valja postići na putu ka članstvu u Evropskoj uniji. Na tom će putu realizacija biti ključ uspjeha same strategije.
Upravnom odboru strategije predstavljen je početni izvještaj za strategiju JIE 2020 „Ka regionalnom rastu“ a data su i objašnjenja u vezi pokazatelja njenog sprovođenja. Sanjin Arifagić, koordinator strategije JIE 2020 Savjeta za regionalnu saradnju, je prilikom predstavljanja grupe pokazatelja koji će se koristiti za praćenje napretka u provedbi strategije rekao da će mehanizam praćenja omogućiti svim zainteresovanim stranama, kako vladama tako i građanima regiona, da imaju „pun i jasan uvid u načine na koje strategija ima uticaja na region“.
Na Upravnom odboru je evidentiran i dosadašnji napredak i date su smjernice za realizaciju ove ključne aktivnosti Savjeta za regionalnu saradnju.
Strategija „Jugoistočna Evropa 2020“ predstavlja zajedničku strategiju ekonomskog razvoja sedam zemalja iz Jugoistočne Evrope, odnosno Albanije, Bosne i Hercegovine, Hrvatske, Kosova*, Crne Gore, Srbije i Bivše Jugoslovenske Republike Makedonije. Strategiju su inicirale i dogovorile vlade pomenutih zemalja tokom 2014. godine uz podršku Savjeta za regionalnu saradnju.
Sprovođenjem 86 strateških mjera zemlje planiraju ukloniti trgovinske barijere, zajednički promovirati region stranim investitorima, finansirati zajedničke istraživačke programe, razviti zajedničku energetsku i transportnu infrastrukturu, omogućiti mobilnost radnika na teritoriji cijelog Balkana i poboljšati vladine usluge kao i ambijent za poslovanje. Rast kojeg će podstaći pomenute mjere mogao bi do 2020. godine otvoriti milion radnih mjesta i cijeli region približiti pristupanju Evropskoj uniji. Na državnom kao i na regionalnom nivou provode se aktivnosti i koriste se brojni instrumenti da bi se pomoglo vladama u uspješnoj realizaciji. Jedan od instrumenata koji će biti na raspolaganju za sprovođenje strategije JIE 2020 je IPA II, odnosno instrument EU za predpristupnu pomoć, kroz koji će se u narednih sedam godina za ovu namjenu osigurati 11,7 milijardi eura.
Posebnim ciljevima strategije JIE 2020 nastoji se postići sljedeće:
Povećati regionalni BDP PPP (bruto domaćeg proizvoda na paritetu kupovne moći) po glavi stanovnika sa 38% na 46% prosjeka 27 zemalja članica EU
Povećati ukupnu vrijednost trgovine regiona u robama i uslugama za više od 130%
Smanjiti trgovinski deficit regiona sa 14,1 na 11,6 procenata regionalnog BDP-a
Povećati BDP po zaposlenoj osobi za 32%
Uvećati broj visokoobrazovanih ljudi za njih 300.000 u sklopu radne snage u regionu
Unaprijediti efikasnost vlada mjerenu indeksom upravljanja Svjetske banke sa 2,33 na 2,9 do 2020.
Povećati neto otvaranje preduzeća (godišnji broj novih preduzeća) sa 30.107 na 33.760
Povećati izvoz roba i usluga po glavi stanovnika iz regiona sa 1.780 na 4.250 eura
Povećati ukupnu stopu zaposlenosti kao procenat stanovništva starijeg od 15 godina i to sa 39,5% na 44,4%
Povećati trgovinu robama unutar regiona JIE za više od 140%
Povećati ukupan godišnji priliv direktnih stranih investicija u region za najmanje 160%.