Jahjaga pita sud kome da povjeri mandat za sastav vlade
Atifete Jahjaga

Član 84 tačka 14 i član 95

Jahjaga pita sud kome da povjeri mandat za sastav vlade

Kosovska presjednica Atifete Jahjaga danas se zvanično obratila ustavnom sudu i zatražila razjašnjenje dva člana kosovskog ustava koja se tiču toga ko bi trebalo da bude mandatar za formiranje vlade.

Jahjaga, ne čekajuću zvaničnu verifikaciju rezultata izbora, odlučila se da se obrati ustavnom sudu sa zahtjevom da objasni pravo koje se tiče njene odgovornosti, odnosno odluke kome da povjeri mandat za sastav vlade, javljaju kosovski mediji.

Zahtjev je upućen, kako se navodi, sa ciljem pojašnjenja ustavnog djelovanja kosovske predsjednice u vezi sa članom 84 tačka 14 i član 95, što bi Jahjagi omogućilo da preduzme potrebne radnje.

Prema nezvaničnim rezultatima, najviše glasova na izborima dobila je DPK aktuelnog premijera Hašima Tačija, ali su opozicione DSK Ise Mustafe, Alijansa za budućnost Kosova Ramuša Haradinaja i Inicijativa za Kosovo Fatmira Limaja postigle dogovor o formiranju skupštinske većine, uz podršku u parlamentu pokreta Samoopredjeljenje.

Kosovska predsjednica, kaže se u saopštenju, smatra da zahtjevom o procjeni dva člana ustava obezbjeđuje kredibilan i pravedan proces koji će garantovati demokratsko funkcionisanje institucija.

Zahtjev za procjenu saglasnost dva člana ustava upućen ustavnom sudu ne upliće se u rad CIK-a u pravcu okoncanja izbornog procesa, kaže se u saopštenju.

Član 84 tačka 14, u ovlašćenjima predsjednice, kaže da određuje mandatara za formiranje vlade nakon prijedloga političke partije ili koalicije koja ima većinu u skupštinu.

Član 95 o formiranju vlade kaže, pored ostalog, da nakon izbora, predsjednica predlaže skupštini kandidata za premijera u konsultaciji sa partijom ili koalicijom koja je dobila potrebnu većinu u skupštinu da formira vladu.

Kandidat za premijera, kako se navodi, ne kasnije od 15 dana od dana imenovanja predstavlja sastav vlada pred skupštinom, a vlada se smatra formiranom ako dobija većinu glasova svih poslanika.

"Ako predloženi sastav vlade ne dobija većinu potrebnih glasova, presjednica Kosova u roku od 10 dana imenuje drugog kandidata identičnom procedurom. Ako se ni tada se ne formira vlada, onda presjednica Kosova objavljuje izbore koji treba biti održani ne kasnije od 40 dana od dana kada su objavljeni", stoji, pored ostalog, u kosovskom ustavu.