Mitovi i istine o baterijama telefona
ilustracija

SAvjeti

Mitovi i istine o baterijama telefona

Postoji više načina da produžite, ali i skratite životni vijek vaše baterije. Ipak, neki savjeti vezani za punjenje su mit, a neki ne.

Na primjer, dugo se vjeruje da punjači manje poznatih proizvođača uništavaju baterije, što je apsolutno netačno. Problem je u kopijama, koje u sebi imaju grešku, ali svi punjači koje legalno kupujete ne djeluju negativno na bateriju.

Evo još nekih mitova (i istina):

Nije dobro koristiti telefon dok je na punjenju

Ovo takođe nije tačno. Telefon možete koristiti koliko želite, sve dok ne koristite sumnjiv punjač. Jedina posljedica je ta što će punjenje trajati duže.

Punjenje tokom cijele noći uništava bateriju

Većina pametnih telefona zapravo prepoznaje kada im je baterija puna i obustavlja dalje punjenje. Ipak, nije dobro da vam je telefon na punjaču tokom cijele noći i to stalno. Baterija će duže trajati ako telefon držite na između 40 i 80 odsto kapaciteta.

Pametne telefone nikad ne treba isključivati

U pitanju je uređaj, ali i njemu je potrebna pauza s vremena na vrijeme.

Ako ne morate uvek da budete dostupni, povremeno isključite telefon. Preporučuje se da to činite tokom jedne noći nedeljno.

Nemojte da punite telefon sve dok se baterija potpuno ne istroši

Bolje je da bateriju dopunjavate svakodnevno, nego da svaki put idete "od nule".

Litijum jonske baterije koje ima većina savremenih telefona bolje se drže kad su napunjene. Ako ih stalno "cijedite" do posljednje "crte", mogu postati nestabilne.

Toplina će uništiti bateriju

To je tačno. Baterije ne trpe visoke temperature, a litijum jonske baterije već se dovoljno zagrijavaju tokom punjenja i rada. I hladno vrijeme im ne odgovara, jer se u takvim uslovima brže prazne.