Slučaj obaranja helikoptera, u kom je devet vojnika poginulo, prijeti da ugrozi moguće pregovore o okončanju sukoba koji traju već 11 nedjelja i u kojima je, prema podacima Ujedinjenih nacija UN i agencije AFP, poginulo 435 osoba.
Bajden je naglasio da je neophodno da posmatrači verifikuju kršenja prekida primirja, kao i da se mora zaustaviti "prekogranično snabdijevanje oružjem", prenijela je agencija AFP.
Potpredsjednik SAD-a je odvojeno razgovarao sa britanskim premijerom Dejvidom Kameronom o krizi u Ukrajini. Oni su se složili da, ukoliko Rusija ne preduzme neodložne korake ka deeskalaciji situacije na istoku Ukrajine, EU i SAD moraju da rade na "primjeni dodatnih koordinisanih mjera" koje će koštati Rusiju.
Porošenko juče nije isključio mogućnost prevremenog prekidanja režima primirja jer ga, kako tvrdi, proruske snage neprestano krše, dajući naređenje čelnicima snaga bezbjednosti da "bez ikakvog kolebanja uzvraćaju vatru".
"Ekstremisti su 24. juna, uprkos sopstvenom obećanju da će se pridržavati režima prekida vatre dati na (jučerašnjem) sastanku u Donjecku sa predstavnicima trostrane kontakt-grupe, oborili helikopter Oružanih snaga Ukrajine i izazvali smrt devet ljudi. Od trenutka proglašenja mirovnog plana, teroristi su 35 puta otvarali vatru na ukrajinske vojnike", navedeno je u saopštenju Porošenkove pres službe.
Pripadnici proruskih snaga, pod čijom se kontrolom Slavjansk nalazi od aprila, 30. maja oborili su jedan ukrajinski vojni helikopter, kada je poginulo 14 vojnika, među kojima jedan general.
Komentari